Zamknij

Niedziela handlowa 6 grudnia 2020. Jakie obostrzenia?

04.12.2020 09:43
Niedziela handlowa 6 grudnia 2020. Jakie obostrzenia?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

6 grudnia 2020 stał się oficjalnie niedzielą handlową: prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę uchylającą incydentalnie obowiązujący od 2018 roku zakaz. Wybierając się na zakupy trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach, chociaż obowiązywać ich będzie mniej, niż podczas dnia powszedniego.

Niedziela handlowa 6 grudnia 2020 została oficjalnie zatwierdzona przez prezydenta Dudę, który w piątek 4 grudnia 2020 z samego rana podpisał ustawę wprowadzającą wyjątek w funkcjonującym zakazie.

Dodatkowy dzień na robienie zakupów ma dwa cele: rozłożenie wizyt klientów w sklepach na dłuższy czas, co pozwoli zmniejszyć ryzyko zarażenia się COVID-19, oraz zapewnienie branży handlowej dodatkowego oddechu finansowego. To ważne szczególnie dla sklepów, które w listopadzie były zamknięte zgodnie z rozporządzeniem premiera Morawieckiego.

Niedziela handlowa 6 grudnia 2020. Czy obowiązują godziny dla seniorów?

Wybierając się na zakupy w niedzielę 6 grudnia 2020 trzeba stosować się do tych samych zasad reżimu sanitarnego, które obowiązują każdego innego dnia. W miejscach publicznych należy zasłaniać usta i nos, a wchodząc do galerii handlowej i sklepu dokładnie zdezynfekować ręce.

Zobacz także

Poruszając się między półkami należy pamiętać o zachowywaniu dystansu 1,5-2 metrów. Ma w tym pomóc ograniczona liczba osób, które mogą jednocześnie znajdować się w placówce handlowej, zależna od jej powierzchni. W dużych marketach na jednego kupującego musi przypadać minimum 15 metrów kwadratowych.

Godziny dla seniorów, czyli możliwość robienia zakupów w godzinach 10:00-12:00 tylko przez osoby, które ukończyły 60. rok życia, w niedzielę 6 grudnia 2020 nie będą obowiązywać. Nie trzeba więc obawiać się, że w tym czasie trzeba będzie czekać na swoją kolej poza sklepem.

Zobacz także

Ograniczenie mające chronić osoby najstarsze obowiązuje tylko w dni powszednie, w soboty i niedziele (o ile są handlowe) sklepy otwarte są dla wszystkich bez ograniczeń. Godziny dla seniorów nie będą także obowiązywać w czwartek 24 grudnia, czyli w Wigilię.

Zobacz także

W grudniu 2020 zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywać 6, 13 i 20 grudnia. Polacy muszą także pamiętać, że w 24 grudnia 2020 sklepy zamykają się na pół tygodnia i możliwość robienia zakupów wróci dopiero trzy dni później, w poniedziałek 28 grudnia 2020.

RadioZET.pl