Zamknij

Niedziela handlowa 4 października 2020. Czy sklepy będą otwarte?

02.10.2020 16:41
Niedziela handlowa 4 października 2020. Czy sklepy są otwarte?
fot. ANRproduction/Shutterstock (ilustracyjne)

Czy 4 października zrobimy zakupy we wszystkich sklepach? Sprawdź najnowsze informacje na temat zakazu handlu w niedziele.

Zakaz handlu, który wprowadzono ponad dwa lata temu, od stycznia obowiązuje w pełnym zakresie. Oznacza to, że tylko w 7 niedziel w ciągu całego roku będą otwrate wszystkie sklepy. 

Z powodu pandemii koronawirusa i strat poniesionych przez branżę, handlowcy zaapelowali do rządzących o zmiany w zasadach ograniczenia handlu w niedziele. Do tej pory te apele pozostały bez zrozumienia w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego. 

Czy sklepy będą otwarte 4 października 2020 roku?

Nie, w tę niedzielę większość sklepów będzie zamknięta. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W sklepach nadal obowiązują wymogi bezpieczeństwa sanitarnego: maseczki i dostęp do rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych.

Zobacz także

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Zobacz także

W związku z epidemią koronawirusa w połowie marca br. została ograniczona działalność galerii handlowych. Wprowadzony został limit osób w placówkach handlowych oraz obowiązek dla sklepów, aby udostępniały klientom płyny do dezynfekcji rąk i rękawiczki jednorazowe przed wejściem.

Od 30 maja, w ramach wprowadzania kolejnych etapów odmrażania gospodarki, rząd zniósł limity klientów w sklepach i galeriach. Pozostał wymóg noszenia maseczek w sklepach oraz obowiązek udostępnienia klientom rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych.

RadioZET.pl/PAP