Zamknij

Zakaz handlu. Do końca roku więcej niedziel z otwartymi sklepami

30.10.2019 17:00
Niedziela handlowa 2020. Kiedy? Lżejszy zakaz handlu w niedziele do końca 2019 roku
fot. xiao yu/Shutterstock (ilustracyjne)

Do końca 2019 roku roku zostały cztery niedziele handlowe. Od stycznia przyszłego roku prawo zostanie zaostrzone. Niewykluczone, że w kolejnych miesiącach pojawią się nowelizacje przepisów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Zakaz handlu w wybrane niedziele, który obowiązuje ponad półtora roku, zostanie wkrótce rozszerzony. 

Niedziele handlowe - ile do końca roku?

Od początku 2019 roku handel był dopuszczony w ostatnią niedzielę miesiąca. Jednak w listopadzie i grudniu będą aż cztery niedziele, w które wszystkie sklepy będą otwarte.

Zakupy będzie można zrobić 24 listopada, 15 grudnia, 22 grudnia i 29 grudnia. Wyjątki są związane z okresem bożonarodzeniowym i poprzedzającym Nowy Rok. 

Zobacz także

Niedziele handlowe 2020. Kiedy?

Od 1 stycznia 2020 roku zakaz handlu w niedziele zostanie rozszerzony.

Sklepy będą otwarte jedynie w siedem niedziel przez cały rok - 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia, 20 grudnia.

W takim modelu ograniczenie handlu w niedziele ma funkcjonować przez kolejne lata. Jednak związkowcy z NSZZ "Solidarność" postuluje kolejne zmiany m.in. powrót do prac nad lex Żabka. Tak potocznie nazywana jest nowelizacja, która spowodowała by konieczność zamknięcia sklepów sieci Żabka w niedziele niehandlowe.

Zobacz także

Obecnie korzystają one ze statusu placówek pocztowych (posiadają podpisane umowy np. z Pocztą Polską), przez co zaliczane są do wyjątków w ustawie o zakazie handlu.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24BiS.pl