Zamknij

Zakaz handlu. Sklepy abc mogą być otwarte w każdą niedzielę

27.11.2019 17:41
Niedziela handlowa 2019. Sklepy abc będą placówkami pocztowymi i mogą ominąć zakaz handlu
fot. Robert Kneschke/Shutterstock (ilustracyjne)

Kolejna siec handlowa podpisała umowę na dostarczanie przesyłek pocztowych. Sklepy abc, należące do Grupy Eurocash, będą mogły korzystać z wyjątku od zakazu handlu w niedziele. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Wiadomościhandlowe.pl, sprawa dotyczy około 8,6 tys. sklepów spożywczych pod szyldem abc. Marka należy do Grupy Eurocash i skupia franczyzowe placówki w całym kraju.

Osoby prowadzące sklepy abc będą mogły wdrożyć u siebie usługi kurierskie. 

Zobacz także

Sklepy abc mogą być otwarte codziennie

- Pierwsze sklepy abc będą mogły uruchomić usługę jeszcze w listopadzie. Mamy nadzieję, że już niedługo właściciele sklepów i ich klienci odczują pierwsze korzyści z jej wdrożenia. Okres przedświąteczny to najważniejszy czas dla branży e-commerce, w którym sprzedaż online jest najwyższa w całym roku – podkreślił Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash, w komunikacie na temat zmian w sklepach.

W rezultacie - sklepy sieci abc będą mogły skorzystać z wyjątku zapisanego w ustawie o zakazie handlu w niedziele. Wprowadzono w niej 32 wyłączenia np. prowadzenie placówek pocztowych. Z takiej opcji od kilku miesięcy korzysta sieć sklepów franczyzowych Żabka. Dzięki temu mogą być otwarte w każdą niedzielę.

Zobacz także

Możliwe, że część osób stwierdzi, że to odpowiedź na niedziele niehandlowe, jednak sklepy abc są prowadzone przez niezależnych przedsiębiorców i w większości decydowali się oni na otwieranie swoich sklepów w niedziele. Wielokrotnie to podkreślaliśmy, że małe niezależne sklepy są beneficjentem wprowadzonych zmian legislacyjnych

Jan Domański

Rzecznik Grupy Eurocash dodał, że decyzja o tym, czy skorzystać z danego rozwiązania i poprawić konkurencyjność swojego sklepu poprzez zaoferowanie usług kurierskich lub pracę w  niedzielę, "jest wyłącznie po stronie właściciela sklepu".

Usługi kurierskie w sklepach abc będzie koordynował Pointpack - firma będzie odpowiadać za współpracę z firmami dostarczającymi paczki. Obsługa procesów wydawania i przyjmowania przesyłek od strony technicznej będzie możliwa dzięki Polskim ePłatnościom.

Operatorem usługi będzie firma DHL Parcel, dla której współpraca z Grupą Eurocash jest kolejnym krokiem ku rozszerzeniu sieci Punktów Partnerskich, liczącej obecnie niemal 8000 placówek.

Zdecydowaliśmy się na udostępnienie usługi kurierskiej sieci sklepów abc, ponieważ takie rozwiązanie pozwoli naszym klientom – właścicielom sklepów – budować ich konkurencyjność na polskim rynku detalicznym

Jan Domański

Zobacz także

Zakaz handlu. Zasady

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią, w tym roku handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. W sumie - w przyszłym roku handel we wszystkich sklepach będzie możliwy tylko w siedem niedziel.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności. 

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl/PAP