Zamknij

Niedziela 11 października. Czy sklepy będą otwarte?

09.10.2020 15:00
Niedziela handlowa 11 października 2020. Czy sklepy są otwarte?
fot. Pavelborn/Shutterstock (ilustracyjne)

Zakaz handlu od początku 2020 roku roku obowiązuje w pełnym zakresie. Czy 11 października znajduje się na liście niedziel, kiedy otwarte są wszystkie sklepy?

Niedziele handlowe w kalendarzu należą do rzadkości. Od 1 stycznia 2020 roku wszystkie sklepy są otwarte tylko siedem niedziel w ciągu roku. To konsekwencja zmian w prawie, które stopniowo wprowadzano od 2018 roku.

Najbliższa niedziela 11 października zbiegnie się również z nowymi obostrzeniami rządowymi podczas pandemii koronawirusa. Od soboty cała Polska zostanie objęta strefą żółtą, a 38 powiatów dodatkowo znajdzie się w strefie czerwonej.

Niedziela handlowa 11 października. Czy sklepy będą otwarte?

W niedzielę, 11 października sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W sklepach obowiązują wymogi bezpieczeństwa sanitarnego: maseczki i dostęp do rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych.

Zobacz także

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Zobacz także

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

W związku z epidemią koronawirusa w placówkach handlowych jest wymóg noszenia maseczek ochronnych; sklepy mają obowiązek udostępnienia klientom rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych. 

RadioZET.pl/PAP