Zamknij

Niedziele handlowe w styczniu 2021 [KALENDARZ]

22.01.2021 20:11
Czy 24 stycznia to niedziela handlowa?
fot. Marek BAZAK/East News

W styczniu 2021 roku będzie tylko jedna okazja do zrobienia zakupów w niedzielę. 24 stycznia obowiązywać będzie zakaz handlu.

Zakaz handlu w 2021 będzie jeszcze surowszy. W minionym roku handlowcy otrzymali od rządu jedną niedzielę handlową w gratisie: 6 grudnia.

Ile niedziel handlowych będzie w 2021 roku i kiedy wypada najbliższa okazja do zakupów ostatniego dnia tygodnia?

Niedziele handlowe w styczniu 2021 roku

W najbliższą niedzielę, 24 stycznia, sklepy będą zamknięte. Zakupy zrobimy jedynie w małych sklepach, w których obsługiwał będzie właściciel.

Handlowcy, którzy wciąż odrabiają straty po lockdownie, najbliższą okazję na niedzielny zysk będą mieli 31 stycznia. Wówczas zakaz handlu nie będzie obowiązywał.

2021-100

To pierwsza z siedmiu niedziel handlowych. Pozostałe wypadną: w ostatnią niedzielę kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Zakaz handlu w niedziele. Kogo dotyczy?

Ustawa o zakazie handlu przewiduje 32 wyjątki. Chodzi m.in. o małe sklepy, w których nawet w niedziele niehandlowe pracować może wyłącznie właściciel. Zakaz nie dotyczy także cukierni, lodziarni, stacji paliw, kwiaciarni czy sklepów z prasą.

Naruszenie tych zasad może uderzyć po kieszeni handlowców bardziej, niż zamknięcie sklepu w niedzielę. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

RadioZET.pl/PAP