Zamknij

Nie żyje Pan Goxx, chomik handlujący kryptowalutami osiągał 20 proc. zysku kwartalnie

26.11.2021 17:46
Nie żyje Pan Goxx, chomik handlujący kryptowalutami osiągał 20 proc. zysku kwartalnie
fot. Twitter.com/Mr.Goxx

Pan Goxx to chomik, który zdobył sławę, zawstydzając swoimi decyzjami inwestycyjnymi wielu inwestorów. W kwartał zarobił 20 proc. na kryptowalutach. Odszedł w trzecim tygodniu listopada 2021 roku.

Kryptowaluty to wirtualne aktywa, które można kupować i sprzedawać na giełdach. Lokaty w obliczu niskich stóp procentowych przynoszą marne zyski. Polacy szukają wiec alternatywnych sposobów na mnożenie kapitału i często ryzykują utratą majątku. UOKiK ostrzega przez ryzykownymi inwestycjami.
 

Postacią, którą śledziły tysiące inwestorów stał się Pan Goxx, chomik który prawdopodobnie nieświadomie podejmował decyzje o kupnie i sprzedaży walut cyfrowych. Jego dwóch niemieckich właścicieli transmitowało w sieci zachowania zwierzęcia, aby udowodnić przypadkowość sukcesu w branży walut cyfrowych. Okazało się, że chomik w kwartał osiągnął zysk w wysokości 20 proc. Autorzy eksperymentu zaznaczali przy każdym wpisie, że jego zachowania nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne.

Mr Goxx, chomik kopiący kryptowaluty nie żyje

Losy Pana Goxxa śledziło na Twitterze 18 tysięcy obserwatorów. Popularność zdobył dzięki lepszym wynikom inwestycyjnym, niż ludzie. Jego właściciele zbudowali mu specjalną klatkę handlową.

W jaki sposób chomik podejmował decyzje inwestycyjne? Za każdym razem, gdy biegł przez tunel, elektronika podłączona do jego biura kończyła handel zgodnie z życzeniem pana Goxxa. Kołowrotek w klatce nazywany był kołem intencji, w które wchodził zwierzak, aby wybrać kryptowalutę. W następnej kolejności wchodził do tunelu kupna lub sprzedaży w swoim biurze na trocinach.

- Jesteśmy absolutnie przytłoczeni niezliczonymi i wzruszającymi kondolencjami, które otrzymaliśmy we wszystkich kanałach – powiedzieli BBC właściciele zmarłego gryzonia.

Mr Goxx lepszy niż Warren Buffet

Futrzany trader rozpoczął inwestowanie 12 czerwca 2021 roku. Zakończył je 22 listopada 2021 wynikiem 19,7 proc. na plusie, co przekładało się na 98 euro zysku. Zdaniem serwisu Protos, najnowsze wyniki finansowe chomika przewyższały firmę Berkshire Hathaway, która jest superinwestorem Warrena Buffeta. W szczytowych momentach Pan Goxx wyprzedzał nawet Bitcoina.

- Żartowaliśmy, że nasz  chomik byłby w stanie podejmować mądrzejsze decyzje inwestycyjne niż my, ludzie– powiedzieli BBC właściciele futrzaka.

Od momentu ogłoszenia śmierci inwestującego chomika, setki ludzi na całym świecie oddały hołd jego wkładowi w społeczność krypto.

RadioZET.pl/BBC/Protos