Zamknij

Nie tylko 500 plus. Rząd szykuje nowe ulgi dla rodzin

18.02.2021 14:12
Nowe ulgi dla rodzin
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Rząd szykuje kolejne reformy, dzięki którym zdobędzie przychylność Polaków. Wszystko po to, by „zachęcać młodych ludzi do zakładania rodzin”.

500 plus, kluczowy program Prawa i Sprawiedliwości, miał zachęcić Polki do rodzenia dzieci i poprawić wskaźniki demograficzne. Sytuacja finansowa rodzin nieco się poprawiła, ale wzrostu wskaźnika dzietności nie widać.

Rząd nie poddaje się jednak w staraniach i szuka nowych sposobów na zachęcenie obywateli do zakładania rodzin. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zdradziła plany rządu.

Nowy plan rządu na poprawę dzietności. Będzie kolejna ulga?

- Już w niedługim czasie pan premier Mateusz Morawiecki będzie w polityce podatkowej skierowanej dla rodzin ogłaszał nowe, korzystniejsze rozwiązania. Chcemy zachęcać młodych ludzi do zakładania rodzin - powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg na konferencji z ministrami państw V4.

Tematem przewodnim rozmów dyplomatów w ramach Grupy Wyszehradzkiej była właśnie polityka demograficzna. Przedstawiciela resortu miała chwalić program 500 plus, 300 plus i Maluch plus.

Wskazała też na ulgi w PIT m.in. na ulgę na dziecko, w ramach której można odliczyć od podatku nawet kilka tysięcy złotych. To jednak nie koniec przywilejów dla rodzin. Premier Mateusz Morawiecki, jak wynika z informacji przekazanych przez Marlenę Maląg, ma ogłosić kolejne, prorodzinne zmiany w podatkach.

Węgierska minister do spraw rodziny Katalin Novák chwaliła z kolei swój kraj za politykę demograficzną, która nie tylko sprawiła, że obywatele zakładają rodziny, ale także doprowadziła do wzrostu liczby małżeństw.

- Na Węgrzech mamy taki system pomocy dla rodzin, że gdy młodzi ludzie podejmują decyzje o założeniu rodziny, mogą dostać wsparcie na mieszkanie oraz na wychowanie przyszłych dzieci. Jest jednak jeden warunek, musi być zawarte małżeństwo - wskazała Novák.

Słowacy zamiast 500 plus, proponują kobietom w ciąży świadczenie w wysokości 200 euro. Czesi idą w nieco innym kierunku: stawiają na większy dostęp do przedszkoli i żłobków, zapewniają także elastyczne zatrudnienie dla rodziców.

Co zrobi polski rząd, by poprawić wskaźniki demograficzne? Z deklaracji Maląg wynika, że nie da Polakom gotówki „do ręki”. Rodzice najprawdopodobniej będą mogli dodatkowo zaoszczędzić przy rozliczaniu podatku.

RadioZET.pl/PAP