Zamknij

Nie mógł zmienić nazwiska na Wiśniowiecki. Dlaczego?

12.11.2019 09:51
Nie mógł zmienić nazwiska na Wiśniowiecki. Urzędnicy: jest ono zbyt szlacheckie
fot. Piotr Molecki/East News (ilustracyjne)

Nie można zmienić swojego nazwiska na Wiśniowiecki, które używał jeden z magnackich rodów szlacheckich, bez podania ważnego powodu – taką decyzję wydali urzędnicy z Podkarpacia i podtrzymał ją sąd administracyjny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała „Rzeczpospolita”, sprawa dotyczy mieszkańca woj. podkarpackiego, który swoje dotychczasowe nazwisko (jego zdaniem wywołujące śmieszność) chce zmienić na Wiśniowiecki. 

W I Rzeczpospolitej było ono zarezerwowane dla magnackiego rodu szlacheckiego.  

Zobacz także

Z argumentacją wniosku nie zgodził się kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Strzyżowie. Uznał, że podane okoliczności nie mieszczą się w katalogu ważnych powodów do zmiany nazwiska zapisane w ustawie z 2008 roku o zmianie imienia i nazwiska.

„Rzeczpospolita” przypomniała, że zmiana nazwiska jest w Polsce ograniczona. Na przykład nie można go zmienić na historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej i wojskowej.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy członkowie najbliższej rodziny – ojciec, matka albo małżonka wnioskodawcy – nosili takie nazwisko. Takie nazwiska podlegają bowiem szczególnej ochronie.

Zobacz także

Decyzję urzędników USC podtrzymał wojewoda podkarpacki. 

Ustalono, że żaden z jego wstępnych, aż do czwartej linii, nie nosił nazwiska Wiśniowiecki – podała gazeta. Nie było to również rodowe nazwisko małżonki wnioskodawcy. 

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Rzeszowie, gdzie wnioskodawca ponowił prośbę o zmianę nazwiska z powodu ośmieszającego charakteru obecnego nazwiska.

Mężczyzna argumentował, że zmiana nazwiska na Wiśniowiecki nie jest związana ze szlacheckim rodem, ale z nazwą miejscowości Wiśniowa, blisko której mieszka. Z kolei urzędnicy ze Strzyżowa jego zdaniem przeprowadzili niedokładne badania jego przodków, którzy mieli się posługiwać magnackim nazwiskiem.

WSA uznał, że podstępowanie we wcześniejszych instancjach zostało przeprowadzone prawidłowo. Oddalają skargę sąd administracyjny, stwierdził, że wnioskodawca nie udowodnił, że jego obecne nazwisko jest ośmieszające, oraz że posiada uprawnienia do posiadania historycznego nazwiska.

Orzeczenia WSA jest nieprawomocne.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita