Zamknij

Nie będzie kolejnych tarcz. Przedsiębiorstwa mają się za dobrze

14.10.2020 08:27
przedsiębiorcy
fot. Shutterstock

PFR uważa, że kondycja polskich przedsiębiorstw jest za dobra, żeby wprowadzać nowe programy pomocowe. Tarcze antykryzysowe nie będą przedłużane.

Tarcze antykryzysowe powstały, żeby pomóc przedsiębiorstwom przetrwać kryzys wywołany przez pandemię COVID-19 i chronić miejsca pracy. Na ten cel przygotowano 200 mld złotych.

Polski Fundusz Rozwoju uważa, że pomoc publiczna nie jest już potrzebna. Przedsiębiorstwa radzą sobie zbyt dobrze, dysponując nawet wolną gotówką na kontach.

Tarcz antykryzysowych już nie będzie. Przedsiębiorstwa w zbyt dobrej kondycji

PFR jest zdania, że sytuacja gospodarcza jest stabilna i nie wymaga stosowania pomocy publicznej. Fundacja dodała także, że przedsiębiorstwa nie zgłosiły się nawet po całość kwoty, jaka została przeznaczona na ich wparcie.

Zobacz także

Wykorzystane zostało 142 mld złotych wsparcia dla przedsiębiorstw oraz 20 mld zł gwarancji kredytowych. To tylko część całości środków, 200 mld złotych, co ma pokazywać, że sytuacja przedsiębiorstw jest znacznie lepsza, niż zakładano.

Rząd zadeklarował w marcu na całą tarczę antykryzysową rzeczywiście bardzo znaczące środki, nawet ponad 200 mld zł uwzględniając środki budżetowe, funduszu COVID19, ZUS, PFR, czy gwarancje BGK. Z obecnych szacunków wynika, że środki na ochronę miejsc pracy, wsparcie firm, służbę zdrowia i inwestycje publiczne wydanych zostało z tej kwoty 142 mld zł plus około 20 mld zł w gwarancjach. Dotychczasowy koszt tarcz jest wiec o około 40 mld zł niższy. Zaznaczam jednak, że od początku w rządowych programach wsparcia nie chodziło o to, aby wydać jak najwięcej, ale aby trafić do wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują i jestem przekonany, że to się udało.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Szef PFR przyznał, że środki pomocowe leżące w gestii fundacji zostały rozdysponowane w ciągu 48 godzin. Dodał, że tarcze antykryzysowe zwiększyły deficyt, ale alternatywą było zmaganie się z gospodarczymi oraz społecznymi skutkami kryzysu wywołanego przez koronawirusa.

Zobacz także

Paweł Borys oznajmił ponadto, że sytuacja przedsiębiorstw jest obecnie na tyle dobra, że dysponują one wolnymi środkami na kontach. Oznacza to, że nie ma potrzeby tworzenia nowych programów pomocowych.

Zagłosuj

Skorzystaliście z tarczy antykryzysowej?

Liczba głosów:

Wcześniej podobne sygnały płynęły z Ministerstwa Rozwoju: resort dawał do zrozumienia, że funkcjonowanie obecnych tarcz antykryzysowych nie zostanie przedłużone.

RadioZET.pl/Business Insider Polska