Zamknij

Polska odmówiła udziału w nowej unijnej polityce klimatycznej

13.12.2019 15:27
Neutralność klimatyczna. Polska przeciwko wspólnej polityce unijnej
fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND / POOL

Polska wyłamała się z planów wspólnej unijnej polityki w sprawie neutralności klimatycznej. Rząd Mateusza Morawieckiego nie zgodził się, aby do 2050 roku nasz kraj zdążył m.in. znacznie zredukować emisję gazów cieplarnianych. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Przywódcy unijni porozumieli się w czwartek na szczycie w Brukseli w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku. Do tego czasu kraje Wspólnoty mają zrównać poziom emitowanych zanieczyszczeń z ich redukcją. 

Morawiecki: bardzo dobry rezultat

Polska, jak podkreślono we wnioskach nie mogła "zobowiązać się do realizacji tego celu" na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłego roku.

Zobacz także

Morawiecki ocenił, że był to "bardzo dobry rezultat". Dodał, że Polska dostała zwolnienie z zobowiązania Unii Europejskiej do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku.

- Prowadzimy bardzo ambitną, ale jednocześnie racjonalną ekonomicznie politykę klimatyczną, politykę energetyczną - podkreślił premier Morawiecki.

Musimy jednak zapewnić takie tempo zmian, jakie będzie dostosowane do potrzeb polskiej gospodarki, do potrzeb polskiego społeczeństwa. To jednocześnie gwarantuje nam, że będziemy w najszybszym możliwym tempie realizować programy zapewnienia czystego powietrza

Mateusz Morawiecki, premier

Szef rządu wymienił  programy "Czyste powietrze" czy "Mój prąd".

Morawiecki podkreślił, że najważniejsza jest jakość życia zwykłej polskiej rodziny. - To, co udało nam się w nocy wynegocjować rzeczywiście będzie przyczyniało się do poprawy jakości życia polskiej rodziny - zapewnił.

Zobacz także

"Jesteśmy czarną, węglową plamą"

Opozycja nie szczędzi ostrych słów pod adresem rządu, który wyłamał się z planów wspólnej unijnej polityki klimatycznej.

Beata Maciejewska, wiceszefowa klubu Lewica oceniła, że "Polska wstąpiła na wojenną ścieżkę z całą Unią Europejską".

Jesteśmy dzisiaj czarną, węglową plamą na zielonej mapie Europy. Na mapie Europy, która chce być zielona, chce przechodzić sprawiedliwą transformację energetyczną i która na tę transformację energetyczną chce wydać 100 miliardów złotych

Beata Maciejewska

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany w programie Tłit WP o efekt negocjacji premiera podczas szczytu UE ocenił, że "Polska powinna wnieść swoje uwagi, ale na finale włączyć się w proces, który poprawi środowisko".

Dzisiaj nie można pogratulować premierowi, bo nie osiągnął sukcesu. Nie wywalczył celów ważnych dla Polski i nie podpisuje się pod ochroną środowiska, stoi w zawieszeniu, w rozkroku, długo tak nie wytrzyma. Nie chciałbym, aby zapanował optymizm, że podpisuje się jakiś dokument w Brukseli i on od razu zmieni nasze środowisko

Władysław Kosiniak-Kamysz

Zobacz także

Europoseł PO Andrzej Halicki powiedział w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, iż to przerażające, że premier Morawiecki i PiS cieszą się "z tej dezercji".

Bo to jest dezercja, jeżeli chodzi o działanie na rzecz poprawy klimatu. To jest działanie sprzeczne z interesem Polski, Polek i Polaków. Większa ilość przedwczesnych zgonów będzie faktem, a nie odwrotnie - walka o poprawę jakości życia

Andrzej Halicki

Halicki zaznaczył, że w najbliższym czasie Parlament Europejski będzie opracowywać szczegóły programu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Nie uczestnicząc w nim eliminujemy się z możliwości działania na rzecz także transformacji, czyli odchodzenia od węgla, budowania gospodarki w oparciu o proekologiczne rozwiązania i też innowacyjność tej gospodarki, która jest z kolei szansą jego rozwoju

Andrzej Halicki

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP