Zamknij

Netflix wykorzystywany przez oszustów. W jaki sposób?

15.10.2020 21:24
Netflix wzywa do "aktualizacji płatności". Uwaga, to oszustwo
fot. XanderSt/Shutterstock (ilustracyjne)

Netflix nie wysyła informacji o "aktualizacji płatności" i konieczności zmian danych osobowych - alarmował ośrodek CERT Polska. Na czym polega proceder oszustów?

Netflix, jeden z najpopularniejszych serwisów VOD w Polsce, został wykorzystany w przestępczym procederze. CERT Polska, czyli publiczny ośrodek analityczny czuwający nad cyberbezpieczeństwem, obnażył praktyki stosowane przez oszustów wobec abonentów amerykańskiej platformy stremingowej. 

Próba wyłudzenia pieniędzy i danych osobowych zaczyna się od wysłania do potencjalnej ofiary wiadomości mailowej z linkiem, który rzekomo ma prowadzić do prawdziwej strony Netflixa. Jednak to tylko pierwszy krok do narażenia się na niebezpieczeństwo. 

Netflix wykorzystany przez oszustów

"Po kliknięciu na link z wiadomości jesteśmy przenoszeni na fałszywą stronę, której celem jest wyłudzenie naszych danych logowania oraz kart płatniczych. Cyberprzestępcy wysyłają spam prawie codziennie i często wykorzystują domeny przypominające prawdziwy adres, np. www[.]netflix[.]pl[.]rsga[.]rw. Umieszczamy je na bieżąco na naszej liście ostrzeżeń" - ostrzegł CERT Polska na Facebooku.

Zobacz także

Eksperci od cyberbezpieczeństwa dali wskazówki osobom, które jednak nie zauważyły podstępu i przekazały swoje dane oszustom. "Jeśli podaliście login i hasło na fałszywej stronie, to musicie je jak najszybciej zmienić (jeżeli te same dane są używane w różnych serwisach to w nich musicie powtórzyć operację)" - wskazał CERT Polska.

"Kartę płatniczą możecie zastrzec na infolinii banku lub w aplikacji. Prewencyjnie również możecie skorzystać z opcji wylogowania wszystkich urządzeń korzystających z konta Netflix" - dodali eksperci.

Zobacz także

Portal Bankier.pl przypomniał, że to nie pierwszy tego typu w ostatnim czasie niecny proceder. Celami oszustów byli m.in. klienci PKB Banku Polskiego czy abonenci PGE Odbiór. Aby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa, należy nie otwierać podejrzanych maili, linków, sprawdzać autentyczność stron z płatnościami internetowymi oraz używać skomplikowanych haseł do różnych kont.

RadioZET.pl/Bankier.pl