Zamknij

Koronawirus w Polsce. Youtube i Netflix obniżają jakość filmów

Katarzyna Witwicka
20.03.2020 13:27
Netflix i Youtube obniżą jakość filmów. Powód? Koronawirus
fot. Shutterstock/sitthiphong (ilustracyjne)

Epidemia koronawirusa i obawy przed zarażeniem się skłoniły Polaków do pozostania w domach. Tym samym zwiększył się popyt na usługi, jakie oferuje Netflix czy Youtube. Obydwie platformy w obawie przed przeciążeniem serwerów zdecydowały się na spowolnienie ładowania filmów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

To rada Komisji Europejskiej do platform streamingowych, które z powodu epidemii koronawirusa cieszą się większym zainteresowaniem. Zdaniem unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry'ego Bretona, serwisy takie jak Netflix czy Youtube powinny obniżyć jakość oferowanych filmów.

Zdaniem komisji, nadmierny transfer danych, spowodowany telepracą lub oglądaniem filmów, wiąże się z ryzykiem obciążenia infrastruktury internetowej w czasie, gdy jest ona potrzebna również opiece zdrowotnej, czy nauczaniu online.

Zobacz także

Do unijnych zaleceń dostosuje się serwis Youtube i obniży domyślną jakość wyświetlania filmów na swojej platformie . Jak podaje Reuters, YouTube podjął tę decyzję po spotkaniu szefowej firmy Susan Wojcicki oraz dyrektora zarządzającego spółki Alphabet (właściciela YouTube) Sundara Pichaia z unijnym komisarzem ds. jednolitego rynku Thierrym Bretonem.

Wszystkie filmy publikowane na platformie będą domyślnie wyświetlane w jakości standard definition, a nie high definition.

Zobacz także

Na podobne kroki zgodził się także Netflix.

-Zdecydowaliśmy o rozpoczęciu redukcji bit rate we wszystkich naszych przesyłach danych w Europie. Szacujemy, że ograniczy to ruch związany z serwisem Netflix w sieciach europejskich o około 25 procent

- zapowiada Netflix w komunikacie dla portalu Wirtualnemedia.pl

Koronawirus w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła w piątek do 378 osób. Do sześciu osób wzrosła też liczba ofiar śmiertelnych. Decyzją rządu na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia zamknięto szkoły, kina, galerie handlowe i miejsca rozrywki. Sanepid i rządzący zalecają pozostanie w domach, ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi i częste mycie rąk.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP/wirtualnemedia.pl