Zamknij

Netflix będzie droższy? Niepokojące sygnały za oceanu

30.09.2020 17:17
Netflix cena abonamentu 2020. Czy będą podwyżki?
fot. Vantage_DS/Shutterstock (ilustracyjne)

Netflix podniesie ceny swoich pakietów - uważa amerykański analityk Alex Giaimo. O ile mogą wzrosnąć ceny dostępu do platformy?

Netflix, jeden z liderów rynku serwisów VOD, może podwyższyć ceny dostępu do swojej biblioteki z filmami i serialami. Może się okazać, że w najbliższych miesiącach platforma podniesie ceny swoich abonamentów.

Jak podał portal Spider's Web, powołując się na publikację anglojęzycznego serwisu Deadline, koszty subskrypcji Netflixa od lat pozostają na tym samym poziomie. Jednak Alex Giaimo, analityk banku inwestycyjnego Jefferies, widzi na horyzoncie możliwość podwyżek dla abonentów platformy.

Netflix będzie droższy?

"Po zmianie języka dotyczącego cen podczas ogłaszania raportu za drugi kwartał 2020 roku, potencjalny wzrost cen pojawił się na horyzoncie. W pierwszym kwartale przedstawiciel Netfliksa twierdził, że nawet nie myślą o podwyżce opłat, a po drugim kwartale nie przedstawił tego w podobnie jasny sposób" - komentował Giaimo w notce do klientów.

Zobacz także

Jego zdaniem wzrost opłat 1-2 dolary w Ameryce Północnej i Europie może przynieść Netflixowi dodatkowe od 500 milionów do nawet miliarda dolarów w przychodach za 2021 roku. Taka sama podwyżka w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (z ang. EMEA) może spowodować o 700 milionów dolarów większe przychody dla platformy VOD.

Serwis Deadline zauważył, że ceny abonamentów Netflixa zmieniają się w różnych regionach świata. W maju ubiegłego roku Amerykanie doświadczyli czwartej w ciągu dekady podwyżki cen Netflixa.

Obecnie w Polsce za dostęp do platformy można uzyskać w ramach trzech planów abonamentowych: podstawowy (34 zł za miesiąc), standard (43 zł) i premium (52 zł). Zdaniem serwisu Spider's Web, prognozowana podwyżka może sprawić, że za dostęp do Netflixa trzeba będzie zapłacić od 42 do 60 zł.

Ilu jest w Polsce użytkowników Netflixa? Firma tego nie ujawnia, ale według analiz firmy Comapritech, na koniec pierwszego kwartału 2020 roku serwis miał w Polsce ponad 879 tysięcy płacących użytkowników i osiągnął przychody przekraczające 27,4 mln dolarów. 

RadioZET.pl/Spider's Web/Wirtualnemedia.pl