Zamknij

Koronawirus. Netflix bez jakości HD? Jest apel KE

19.03.2020 15:42
Netflix bez jakości HD? Apeluje o to Komisja Europejska z powodu koronawirusa
fot. Najmi Arif/Shutterstock (ilustracyjne)

Jest apel Komisji Europejskiej do platform streamingowych, które z powodu epidemii koronawirusa cieszą się większym zainteresowaniem. Zdaniem unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry'ego Bretona, serwisy takie jak Netflix, powinny obniżyć jakość oferowanych filmów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Komisja Europejska uważa, że nadmierny transfer danych, spowodowany telepracą lub oglądaniem filmów, wiąże się z ryzykiem obciążenia infrastruktury internetowej w czasie, gdy jest ona potrzebna również opiece zdrowotnej, czy nauczaniu online.

W tej sprawie Breton rozmawiał w środę z prezesem Netflixa Reedem Hastingsem.

Zobacz także

Platformy streamingu, operatorzy telekomunikacyjni i użytkownicy - wszyscy ponosimy wspólną odpowiedzialność za podjęcie kroków w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania Internetu podczas walki z rozprzestrzenianiem się wirusów

Thierry Breton

Zachęcił platformy oferujące wideo online, jak Netflix, do czasowego obniżenia jakości dostarczanego wideo, oferując standardową rozdzielczość zamiast wysokiej.

Breton powiedział też, że operatorzy telekomunikacyjni powinni również podjąć kroki w celu zmniejszenia przeciążenia sieci, a użytkownicy powinni w domu przełączać się na Wi-Fi, zamiast korzystać z transferu poprzez maszty telekomunikacyjne.

Zobacz także

Czy platformy streamingowe zyskują z powodu pandemii koronawirusa?

Zagraniczne serwisy m.in. Bloomberg czy Forbes podały, że w ubiegły weekend oglądalność tych platform na całym świecie wzrosła o 20 proc. Chodzi o największych graczy na rynku VOD czyli Netflix, HBO GO oraz Amazon Prime. 

Największe wzrosty zanotowano w Austrii (więcej o 44 proc.), Hiszpanii (42 proc.) i Niemczech (32 proc.).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Gazeta.pl