Zamknij

Nestle rozstaje się z L'Oreal?

Olga Papiernik
15.02.2018 12:31
Nestle rozstaje się z L'Oreal?
fot. AP/EAST NEWS

Wygląda na to, że szwajcarski gigant żywnościowy Nestle chce sprzedać swoje udziały, które posiada we francuskiej grupie kosmetycznej L'Oreal, po tym, jak ich wyniki biznesowe w 2017r. nie spełniły oczekiwań.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Nestle, który znalazł się pod presją inwestora, by sprzedać swoje udziały w L'Oreal, nalegał w oświadczeniu, że zachowuje wszystkie opcje otwarte.

"Nasz udział kapitałowy jest dla nas istotną inwestycją, jako że nadal jesteśmy zaangażowani w działalność firmy, która przez lata zapewniła nam bardzo dobre wyniki" - powiedział Nestle.
Nestle ma "pełne zaufanie do zarządu L'Oreal i kierownictwa strategicznego".

Niemniej jednak Nestle zdecydowało się nie odnawiać umowy z akcjonariuszy pomiędzy członkami rodziny Nestle i L'Oreal, z rodziny Bettencourt.

Umowa wygasa 21 marca, sześć miesięcy po śmierci matriarchy Liliane Bettencourt.

Nestle jednak wyraźnie zaznaczył, że nie planuje podwyższać swoich udziałów w L'Oreal. "Aby zachować wszystkie dostępne opcje z korzyścią dla akcjonariuszy Nestle, zarząd postanowił nie przedłużać tej umowy, nie zamierzamy zwiększać naszego udziału w L'Oreal i zobowiązujemy się utrzymywać nasze konstruktywne stosunki z rodziną Bettencourt - czytamy w oświadczeniu.

Zysk netto firmy spadł o 15,8 procent do 7,2 miliarda franków szwajcarskich (6,2 miliarda euro, 7,7 miliarda dolarów).

Przychody ze sprzedaży wzrosły o 0,4 procent, do 89,8 miliardów franków szwajcarskich. Ale tak zwany "organiczny" wzrost, który wynosi 2,4 proc.

- Organiczny wzrost był na skraju naszych oczekiwań - powiedział prezes Nestle, Ulf Mark Schneider.

- Patrząc w przyszłość - powiedział Schneider - w 2018 r. Nestle przewiduje wzrost sprzedaży organicznej od dwóch do czterech procent.

Akcje Nestle spadły o 2,3 procent w porannym handlu, podczas gdy główny indeks giełdowy w Szwajcarii wzrósł o 0,3 procent.

noo/spm/rl/NESTLE/L'OREAL/OP