Zamknij

Nastroje inwestorów na GPW mogą się dziś poprawić

Olga Papiernik
13.03.2018 09:55
gpw
fot. Maciej Luczniewski/East News

Dobre sesje za oceanem i w Japonii będą wspierać notowania GPW na początku sesji. Po południu warto obserwować amerykański wskaźnik CPI. Uwzględnienie dywidend w ocenie kondycji WIG20 może być podstawą do pewnego optymizmu, co do perspektyw dla polskich akcji blue chips.

Amerykański Nasdaq poprawił wczoraj historyczny rekord notowań. Dziś wzrostem "popisał się" japoński Nikkei i to pomimo skandalu korupcyjnego, w który uwikłany jest tamtejszy minister finansów. Najważniejszą wiadomością jest więc, że notowania głównego japońskiego indeksu zakończyły się w najwyższym punkcie dziennych wahań. Pomimo, iż Dow Jones, S&P500, a przede wszystkim DAX do szczytów ustanowionych w styczniu mają daleko i ich poczynania nie są tak zdecydowane, jak amerykańskich spółek technologicznych, to atmosfera na początku dzisiejszej sesji w Warszawie może być dobra.

WIG20 przebił trend spadkowy

Po wczorajszej, dobrej sesji układ na wykresie WIG20 jest bardziej optymistyczny. Najważniejsze, że indeks zdecydowanie przebił trend spadkowy, trwający od początku wyprzedaży w lutym. Kolejnym oporem pozostaje więc strefa 2375-2383 pkt. i dopiero jego wyraźne przełamanie na zamknięciu notowań pozwoli "bykom" odetchnąć. Najskuteczniejsi inwestorzy w CMC Markets, działający na polskim rynku akcji poprzez kontrakty CFD Poland20, są dużymi optymistami. 75% z nich pozostawiło wczoraj na noc otwarte pozycje na wzrost.

Warto przypomnieć, że WIG20 nie uwzględnia w swojej wycenie dywidend, przez co jego długoterminowy wygląd nie daje pełnego obrazu jego kondycji. Do tego może się przysłużyć notowany na GPW instrument ETF na WIG20. Co ciekawe, w jego przypadku spadek z tego miesiąca wygląda na razie jak powrót do strefy wsparcia, która, gdy była oporem, nie pozwalała rosnąć indeksowi przez 4 lata (okres 2011-2015). Jeżeli w najbliższych tygodniach otrzymamy potwierdzenie znaczenia tego wsparcia i WIG20 utrzyma obecne poziomy lub wzrośnie, to można być optymistą, co do długoterminowej sytuacji na GPW.

Co zrobi prezydent Donald Trump?

Dzisiaj głównym tematem zainteresowania inwestorów pozostaną działania prezydenta Donalda Trumpa oraz obawy i nadzieje co do tego, które kraje zostaną jeszcze uwzględnione w jego polityce celnej. Ponadto, języczkiem u wagi pozostaje inflacja w USA, na temat której dziś poznamy nowe dane. Analitycy koncentrujący się na perspektywach dynamiki cen nie mają wątpliwości, co do kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA już w przyszłym tygodniu.

Dzisiaj w kalendarium ekonomicznym istotne mogą być doniesienia z zagranicy. Warto zwrócić uwagę na odczyt CPI w USA. Poznamy go o godz. 13:30, a rynek oczekuje wartości 0,2%. Dane te mogą jednak co najwyżej rzucić nowe światło w rozważaniach na temat inflacji, ponieważ dla Fed wskaźnik CPI nie jest najważniejszy. Badania prowadzone w ramach ISM pokazują presję cenową, która była na wielomiesięcznych maksimach, podczas gdy amerykański CPI utrzymywał się około 2% w okresie od września ub. r.

ISBnews/CMC Markets/OP

pitformat_billboard_750x100_v1