Zamknij

Rząd bierze się za handel. Powstanie narodowy holding spożywczy

19.11.2021 18:09
Polski Holding Spożywczy
fot. PAP/Paweł Supernak

Rząd chce walczyć o interes rolnika i przełamywać zmowy cenowe – zadeklarował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Narodowy holding spożywczy jest już na ostatniej prostej.

Narodowy Holding Spożywczy ma powstać z połączenia przedsiębiorstw zajmujących się rolnictwem i przetwarzaniem żywności. Cel? Walka o interes polskiego rolnika w starciu z zagraniczną konkurencją.

W piątek 19 listopada 2021 roku przedstawiciele resortu rolnictwa i aktywów państwowych podpisali porozumienie, na mocy którego powstanie narodowy holding spożywczy.

Narodowy Holding Spożywczy. „Polski rolnik chroniony przez państwo polskie”

- Holding spożywczy będzie reprezentował interesy rolników i próbował przełamywać zmowy cenowe - podkreślił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podpisali umowę o współpracy ministerstwami przy tworzeniu holdingu spożywczego.

Jak tłumaczył minister rolnictwa, holding ma służyć polskim rolnikom, często niezauważanych przez największe sieci handlowe.

Mamy do czynienia, bardzo często, ze zmowami cenowymi, z przewagą kontraktową, więc ten holding będzie próbował łamać te zmowy. Będzie też reprezentował interesy rolników, oczywiście zachowując pełną autonomię jako jednostka gospodarcza 

Henryk Kowalczyk

- Jesteśmy o krok od tego, aby to zobowiązanie zostało wykonane i żeby polscy rolnicy poczuli, że polskie państwowe podmioty chronią rolnika przed monopolistycznymi praktykami różnych podmiotów na rynku rolno-spożywczym, z czym mieliśmy ostatnio często do czynienia – dodał Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

 

Fundamentem holdingu będzie Krajowa Spółka Cukrowa, która będzie wcielać do swojej struktury inne podmioty z rynku rolniczego.

RadioZET.pl/PAP