Oceń
Narodowa kwarantanna to najważniejszy krok, który chce podjąć rząd Mateusza Morawieckiego w walce z pandemią koronawirusa. W sobotę zaprezentowano szczegóły tego, jak może wyglądać całkowity lockdown w Polsce.
Nowe obostrzenia w sobotę zaprezentował premier na konferencji prasowej. Od 28 listopada rząd planuje ponownie otworzyć galerie handlowe (przy zachowaniu ścisłych zasad bezpieczeństwa). Z kolei nauka zdalna w szkołach potrwa co najmniej do 18 stycznia - tego dnia zakończą się również ogólnopolskie ferie zimowe dla uczniów (od 4 stycznia).
Morawiecki zaapelował do Polaków, żeby "nie zamawiać wyjazdów, nie wyjeżdżać, ani za granicę, bo może się okazać, że będzie potrzebna kwarantanna po powrocie; żeby siedzieć w domu, by przerwać łańcuch zakażeń, by ta mobilność była jak najmniejsza". Obecnie średnia nowych dobowych zakażeń koronawirusem wynosi ok. 22,5 tys. przypadków. Jeśli dojdzie do gwałtownego wzrostu i przekroczenia progu wydajności systemu ochrony zdrowia, ma zostać wprowadzona narodowa kwarantanna. Co to dokładnie oznacza?
Narodowa kwarantanna. Jakie obostrzenia?
Rząd Morawieckiego określeniem narodowej kwarantanny nazywa szereg środków, które w państwach Europy Zachodnich definiuje się jako całkowity lockdown. W sobotę kancelaria premiera opublikowała projekty rozporządzeń dotyczących zmian w restrykcjach. Jedno z nich dotyczy środków zarezerwowanych dla narodowej kwarantanny.
Jeśli średnia tygodniowa liczba nowych zakażeń koronawirusem przekroczy 27-29 tys., to wówczas rząd ma wprowadzić najważniejszy etap walki ze skutkami pandemii. Oto lista najważniejszych obostrzeń podczas narodowej kwarantanny:
- osoby poniżej 16. roku życia będą mogły wchodzić z domu tylko od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00,
- wyjścia z domu tylko do pracy, lekarza, po zakupy, w celach bytowych i religijnych,
- zakaz działalności instytucji kultury - kina, teatry, muzea itp.,
- w komunikacji publicznej 50 proc. dostępnych miejsc siedzących i tylko 30 proc. wszystkich,
- w kościołach i innych świątyniach limit jednej osoby na 20 mkw.,
- zgromadzenia i wszelkie inne spotkania do maksymalnie 5 osób,
- zakaz organizacji wesel,
- targi i inne imprezy tylko online,
- zamknięte parki rozrywki,
- edukacja w szkołach i uczelniach tylko zdalnie,
- w galeriach handlowych otwarte tylko wybrane sklepy (z limitem jednej osoby na 20 mkw.),
- godziny dla seniorów w sklepach od poniedziałku do piątku w godz. 10-12,
- hotele otwarte tylko dla osób podróżujących służbowo np. sportowców i medyków,
- lokale gastronomiczne zamknięte - podawanie posiłków tylko na wynos i w dowozie,
- siłownie, kluby fitness, aquaparki zamknięte,
- zawody sportowe i inna aktywność fizyczna z obowiązkowymi maseczkami, z wyjątkiem profesjonalistów i terenów zielonych,
- bez publiczności na zawodach sportowych.
W porównaniu do powyższych obostrzeń, duża część restrykcji jest już w Polsce od października i listopada. Rząd jednak zamierza je zaostrzyć, jeśli tygodniowa średnia zakażeń przekroczy krytyczny poziom. Na powyższej liście nie ma obostrzeń, które są w wielu państwach europejskich.
Na przykład w Austrii obowiązuje zakaz organizowania uroczystości religijnych, a we Francji i Węgrzech - godzina policyjna. Rząd Morawieckiego do tej pory odrzuca również wprowadzenie ze względu na pandemię konstytucyjnego stanu wyjątkowego czy stanu klęski żywiołowej.
RadioZET.pl
Oceń artykuł
