Zamknij

Naprawy samochodu znacznie droższe. Podwyżki cen w warsztatach

14.10.2021 20:00
naprawa samochodu w warsztacie
fot. DAREK REDOS/REPORTER/East News

Wizyta w warsztacie samochodowym nigdy nie należała do szczególnie tanich, a w czasie pandemii naprawy podrożały nawet o 42 procent. Eksperci ostrzegają: „obciążenie portfela kierowców znacznie się pogłębi”.

Ceny paliw na wielu stacjach przekroczyły już  6 zł za litr – zarówno jeśli chodzi o Pb95, jak i olej napędowy. Eksploatacja auta staje się więc coraz droższa. Widać to także w rachunkach, jakie kierowcy otrzymują w warsztatach.

W ciągu dwóch lat średni koszt naprawy samochodu wzrósł o 22 procent, w przypadku wybranych popularnych marek koszty wzrosły nawet o 42 procent. Jakich cen należy się spodziewać, wybierając się do warsztatu?

Tanie warsztaty to już przeszłość. Za co trzeba płacić więcej?

Rekordowa inflacja coraz mocniej odbija się na życiu Polaków, którzy podczas robienia zakupów boleśnie odczuwają, jak wygląd utrata wartości przez pieniądz. Prawdziwy szok może nadejść w najbliższych miesiącach, gdy zatwierdzone zostaną podwyżki cen energii elektrycznej i gazu. Odbiją się one, tak jak kosztujące coraz więcej paliwo, na cenach praktycznie wszystkich produktów i usług.

Coraz bardziej bolesne finansowo stają się wizyty w warsztatach samochodowych. Z opracowania sporządzonego przez rankomat.pl na podstawie danych z dobrymechanik.pl wynika, że w 2021 roku średnia cena za naprawę wyniosła 614 zł. W 2019 było to 505 zł, co oznacza, że ceny wzrosły w dwa lata o 22 procent.

W porównaniu do 2020 roku najbardziej, o 9,9 procent, podrożały proste usługi sezonowe, takie jak serwis klimatyzacji czy wymiana opon. Naprawy typowe, wynikające z eksploatacji samochodu, stały się droższe o 1,3 procent. Niestandardowe naprawy podrożały o 4 procent.

warsztat_samochodowy_drozyzna_02
fot.

materiały prasowe rankomat.pl

W porównaniu do 2020 roku największe wzrosty średniej wartości naprawy samochodu w ramach jednej wizyty umówionej przez dobrymechanik.pl dotyczyły marki Opel i wyniosły 23,9 procent. Dla pozostałych badanych marek podwyżki osiągnęły poziom od 1,1 procent (Skoda) do 12,9 procent (Toyota). Tylko jedna zamieszczona w rankingu marka odnotowała w tym czasie spadek ceny: Volkswagen (-11,7 procent).

Raport rankomat.pl

Najdroższe w naprawie są auta marki Audi – średni koszt usługi wyniósł jak do tej pory w 2021 roku 741 zł. Najniższe koszty ponosili średnio właściciele samochodów Toyota, zostawiając w warsztatach po 543 zł.

Podwyżki cen usług w warsztatach mogą odbić się w przyszłości na stawkach OC. Cena za obowiązkowe ubezpieczenie cywilne spadła między 2019 a 2021 roku średnio o 6,7 procent. Średnia wartość szkody wzrosła w tym czasie o 6,4 procent.

RadioZET.pl/rankomat.pl