Zamknij

Napój Hortex z symbolem imperialistycznej Japonii zniknie ze sklepów

10.09.2019 15:34
Napój Hortex z symbolem imperialistycznej Japonii zniknie ze sklepów
fot. 조중희/Facebook, Petty Officer 2nd Class Markus Castaneda/Wikimedia Commons

Firma Hortex zdecydowała wstrzymać produkcję opakowania z napojem, w którym użyto grafikę z motywem sztandaru wschodzącego słońca. Ten symbol używała imperialna Japonia, która współpracowała z III Rzeszą podczas II wojny światowej. Interwencję w tej sprawie podjęli Koreańczycy mieszkający w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Sprawę nagłośnił na Facebooku podróżnik Roman Husarski, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego i autor bloga Włóczykij. 

Mieszkający w Polsce Koreańczyk wraz ze studentem koreanistyki napisali list do firmy Hortex, z prośbą o zmianę etykiety butelki o smaku "Japan", gdyż łudząco przypomina flagę Imperialnej Japonii. Argumentowali, że to tak jakby sprzedawać sok oznaczony nazistowską swastyką lub facjatą Hitlera napisał Husarski.

Wyłowili 400-kilogramowego orła ze swastyką. Niemcy proszą, aby go nie wystawiać

Firma Hortex wypuściła do sprzedaży napój o smaku Japonii, na którego opakowaniu znalazł się motyw sztandaru wschodzącego słońca (jap. Kyokujitsu-ki).

To nacjonalistyczny symbol imperialnej Japonii, którym Kraj Kwitnącej Wiśni posługiwał się od końca XIX wieku do II wojny światowej. W tym czasie Japonia okupowała Półwysep Koreański (w latach 1910-1945), zajęła chińską Mandżurię (w latach 1932-1945) oraz dokonała ataku na Pearl Harbor (7 grudnia 1941), co bezpośrednio doprowadziło do otwarcia wieloletniej wojny na Pacyfiku. 

Interwencję w sprawie etykiety napoju Hortexu podjęli Jo Joonghee oraz Kasjan Nowakowski – studenci polonistyki na Półwyspie Koreańskim oraz koreanistyki w Polsce.

Symbol ten (sztandar wschodzącego słońca – przyp. red.) w oczach Koreańczyków, Chińczyków, Filipińczyków oraz innych obywateli krajów azjatyckich przypomina o zbrodniach wojennych dokonanych przez Japonię w czasach II wojny światowej oraz o okresie okupacji Korei przez Japonię w latach 1910 - 1945. Japonia w czasie II wojny światowej znajdowała się wspólnie z nazistowskimi Niemcami w układzie Osi napisali studenci w liście do producenta napoju.

54-latek z Bytomia handlował nazistowskimi gadżetami. Można było u niego kupić hitlerowskie zapalniczki i scyzoryki

Dodali, że „widząc ten symbol Koreańczycy mieszkający w Polsce odczuwany ból i smutek, przypominający o ofiarach prac przymusowych oraz o kobietach pocieszycielkach, które były seksualnie wykorzystywane przez okupacyjne wojska japońskie”.

Rząd japoński oraz czołowi japońscy politycy do dziś nie przyznają się do tego faktu i negują te wydarzenia m.in. w swoim systemie edukacji. W związku z tym, zwracamy się z prośbą, o ile to możliwe o zmianę tego symbolu z Państwa opakowania na inny symbol niemający negatywnych konotacji m.in. obecna flaga Japonii itd – dodali Jo Joonghee oraz Kasjan Nowakowski.

Jak na interwencję Koreańczyków zareagowała firma Hortex?

Po otrzymaniu wiadomości dokonaliśmy szczegółowej analizy elementów grafiki tego opakowania. Twórcy opakowania nie mieli świadomości, że kolorystyka biało-czerwona w przedstawionej postaci może być negatywnie kojarzona napisał w odpowiedzi Dawid Borowiec, wiceprezes zarządu firmy Hortex. 

Poinformował również, że natychmiastowo została wstrzymana produkcja napoju z kontrowersyjną grafiką. 

Mamy nadzieję, że nasze działanie zostanie odebrane przez panów (autorów listu – przyp. red.) jako przejaw dbałości o jak najlepsze postrzeganie marki Hortex wśród naszych klientów – podkreślił Borowiec.

Swastyka i portret Hitlera na targu staroci? Władze miasta interweniują

Symbol imperialistycznej Japonii z czasów II wojny światowej budzi ogromne emocje na Dalekim Wschodzie.

W ostatnich dniach parlamentarna komisja sportu Korei Południowej zwróciła się do władz Japonii o zakazanie używania sztandaru wschodzącego słońca podczas przyszłorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. 

W odpowiedzi władze Japonii odpowiedziały, że nie wprowadzą takiego zakazu, ponieważ sztandar wschodzącego słońca wciąż jest w powszechnym użyciu. Obecnie jest to flaga japońskich Morskich Sił Samoobrony.

RadioZET.pl