Zamknij

Napiwek za post na Twitterze. Serwis daje nowe możliwości zarobku

11.05.2021 06:58
Napiwek za post na Twitterze. Serwis daje nowe możliwości zarobku
fot. ISOPIX/EAST NEWS

Pieniądze za post w serwisie społecznościowym. Twitter startuje z nowym pomysłem, dzięki któremu twórcy wartościowych treści będą mogli dostać za nie wynagrodzenie. Pomysł budzi jednak różnorodne emocje.

Twitter będzie promował i nagradzał wartościowe posty. Portal społecznościowy chce w ten sposób zachęcić osoby kształtujące opinię publiczną do jeszcze większej aktywności w sieci.

W przeszłości zdarzały się sytuacje, że ten serwis nie był przedstawiany w dobrym świetle. Działo się tak na przykład wtedy, gdy wyszło na jaw, że Twitter przechowywał skasowane prywatne wiadomości użytkowników wbrew ich wiedzy i woli.

Pieniądze za post na Twitterze

Nowa funkcja w platformie społecznościowej ma pozwalać na przesyłanie pieniędzy przez użytkowników do autorów postów, które szczególnie przypadną im do gustu. Równolegle pojawiły się jednak zaniepokojone głosy, że to może zagrażać prywatności danych.

Opcja „tip jar”, czyli „słoik na napiwki” ma być według pomysłodawców "prostym sposobem na wspieranie niezwykłych głosów, które wzbogacają rozmowy". Jej beneficjentami są konta "twórców", czyli dziennikarzy, ekspertów oraz aktywistów non-profit. Nowa opcja (dostępna obecnie jedynie w aplikacjach na telefon) pozwala w prosty sposób wybrać metodę płatności, taką jak np. PayPal.

Kontrowersje wokół płatnych tweetów

Redakcja BBC zauważa krytyczne głosy w stosunku do nowej funkcji serwisu społecznościowego. Cytowana ekspertka ds. bezpieczeństwa z organizacji Social Proof Security powiedziała, że nowa możliwość może ujawniać informacje prywatne, takie jak adresy mailowe - niezależnie od tego, czy pieniądze zostały przesłane czy nie.

Prywatnym danym zagraża także realizacja płatności transferowych przez systemy zewnętrzne. Przykładem ma być PayPal, który umożliwia poznanie adresu osoby, której przesyła się napiwek.

RadioZET.pl/PAP