Zamknij

Naloty policji na galerie handlowe. Wysokie kary dla klientów bez maseczek

29.10.2021 18:54
policja w galerii handlowej
fot. DZIENNIK LODZKI/Polska Press/East News

Liczba zachorowań na COVID-19 wzrosła tak bardzo, że skończył się czas pobłażliwości – stwierdziło Ministerstwo Zdrowia. Do akcji ma wkroczyć policja, której zadaniem będzie wyłapywanie i karanie osób niestosujących się w sklepach do zasad reżimu sanitarnego.

Lockdownu podczas czwartej fali miało według planów rządu nie być, ale liczba zachorowań rośnie znacznie szybciej, niż prognozowano. Już w październiku 2021 przekroczyła – i to z dużym naddatkiem – przewidywania na koniec listopada 2021, gdy miało pojawić się maksimum zarażeń.

Problem staje się coraz bardziej palący: zgodnie z przyjętymi przez rząd założeniami, w strefach żółtych i czerwonych powinno już być 49 powiatów. Powinno się zamknąć cmentarze – przekonują eksperci, Ministerstwo Zdrowia postanowiło jednak poprosić policję o pomoc w egzekwowaniu już obowiązujących obostrzeń, z obowiązkiem noszenia maseczki na czele.

Policjanci będą patrolować galerie handlowe. Sprawdzą maseczki

W sprawie przeprowadzana kontroli w galeriach handlowych minister zdrowia Adam Niedzielski spotkał się z komendantem głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem. W rezultacie mundurowi zaangażują się w pilnowanie „przestrzegania przepisów związanych z obostrzeniami epidemicznymi w obliczu czwartej fali zakażeń”.

Z danych policji wynika, że problem z noszeniem maseczek występuje przede wszystkim w galeriach handlowych, w komunikacji zbiorowej przypadków niestosowania się do zaleceń jest mniej. Zapadła więc decyzja o skierowaniu sił policyjnych do sklepów, o czym poinformował w TVN24 rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Nie może być sytuacji, że w galeriach handlowych są osoby bez maseczek. Dlatego też w tych miejscach pojawią się policjanci, a ochroniarz przy wejściu ma przypominać o jej założeniu.

Wojciech Andrusiewicz

Resort zdrowia chce ponadto przekonać centra handlowe do aktywnych działań. Ministerstwo ma nadzieję, że przy wejściach do galerii czuwać będą ochroniarze, którzy przypominać będą wchodzących o obowiązku noszenia maseczek.

Adam Niedzielski zaapelował też, żeby maseczki nosić podczas wizyty na cmentarzu – ryzyko zarażenia, mimo przebywania na otwartej przestrzeni, ma być 1 listopada wysokie ze względu na dużą liczbę osób przebywających blisko siebie.

RadioZET.pl/TVN24/PAP