Zamknij

Nakaz noszenia tylko polskich maseczek jednorazowych. Apel do rządu

04.03.2021 21:01
zakaz wejścia bez maseczki
fot. Marek BAZAK/East News

Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców zaapelowała do rządzących o wprowadzenie nakazu zasłaniania ust i nosa wyłącznie produkowanymi w Polsce maseczkami chirurgicznymi, motywując to troską o zdrowie i życie Polaków.

Koronawirus wymusił wprowadzenie obowiązku zasłaniania ust oraz nosa. Dzięki temu osoby przechodzące COVID-19 bezobjawowo są mniejszym zagrożeniem dla ludzi wokół: koronawirus zatrzymuje się na maseczce, nie utrzymuje się więc w powietrzu, czekając aż podczas oddechu osoby zdrowej zostanie wciągnięty do płuc, gdzie będzie mógł dokonać kolejnej infekcji.

Rząd zdecydował się wycofać z umożliwiania zasłaniania ust i nosa przyłbicami oraz częściami garderoby, jako że takie sposoby na zatrzymanie koronawirusa są nieskuteczne. Polscy producenci maseczek chcą, żeby obostrzenia poszły jeszcze o krok dalej i zaapelowali o wprowadzenie nakazu noszenia tylko maseczek jednorazowych pochodzących z naszego kraju. I zapewniają, że mogą ich dostarczać nawet kilka milionów dziennie.

Polscy producenci maseczek chcą nakazu zasłaniania ust i nosa tylko ich produktami

Pismo w sprawie wprowadzenia nakazu stosowania tylko polskich maseczek zostało skierowane między innymi do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, a także członków rządu: Jarosława Kaczyńskiego, Jarosława Gowina, Piotra Glińskiego, Jacka Sasina oraz Adama Niedzielskiego.

Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców wyraża w nim obawę, że importowane z zagranicy maseczki, szczególnie te z Chin, nie pozwolą na uzyskanie celu stawianego sobie przez Ministerstwo Zdrowia, a więc obniżenia transmisji wirusa. Zarzucają bowiem sprowadzanym produktom, że nie spełniają norm i nie mają certyfikacji, przez co nie zapewniają odpowiedniego zabezpieczenia.

Rozwiązaniem tego przeoczenia dotyczącego jakości stosowanych przez Polaków maseczek ma być wprowadzenie nakazu stosowania produkowanych w Polsce, certyfikowanych maseczek.

Federacja stoi na stanowisku, że w obrocie winny znaleźć się przede wszystkim maseczki chirurgiczne produkowane przez polskie firmy mające wszelkie niezbędne certyfikaty, zapewniające bezpieczeństwo Polakom. Należy wyeliminować niesprawdzony import masek z kierunków wschodnich np. Chin. Maski te nie są bezpieczne, a ich certyfikaty mocno podejrzane. Tylko polskie maseczki medyczne chirurgiczne, posiadające aktualne badania, zabezpieczą przez szerzeniem się SARS-CoV-2.

pismo OFP

Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców zapewniła, że konsultowała się z polskimi producentami, którzy zadeklarowali możliwość dostarczania nawet kilku milionów certyfikowanych, jednorazowych maseczek dziennie.

W piśmie znalazło się także stwierdzenie, brak nakazu stosowania tylko polskich, bezpiecznych maseczek może wynikać z obawy o brak możliwości zaopatrzenia ludności w odpowiednią ich liczbę. Producenci zapewnili, że są w stanie pomóc w należytym zabezpieczeniu Polaków.

OFP zaznaczyła ponadto, że „maseczki chirurgiczne produkowane w Polsce są przebadane przez Centralny Instytut Ochrony Pracy, spełniają wszelkie wymagania medyczne i posiadają wysoką filtrację sięgającą niekiedy 99 procent”.

Jednocześnie producenci zadeklarowali, że są gotowi na ustalenie cen maseczek chirurgicznych na takim poziomie, żeby była ona „do zaakceptowania przez społeczeństwo”.

RadioZET.pl/Business Insider Polska