Zamknij

Owoce - gdzie kupisz je najtaniej?

Olga Papiernik
02.08.2018 12:20
owoce
fot. Photo by Jakub Kapusnak on Unsplash

Najwyższe ceny owoców są na zachodzie kraju, a najniższe na wschodzie - wynika z analiz cen na rynku owoców i warzyw prowadzonych przez Inspekcję Handlową oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Średnie ceny wiśni najwyższe były w Pomorskiem - 6,44 zł, a najniższe w Lubelskiem - 3,80 zł.

UOKiK w czwartek poinformował o pierwszych wynikach przeprowadzonych analiz cen na rynku owoców i warzyw. Urząd podkreślił, że na bieżąco bada rynek rolno-spożywczy, a działania te prowadzone są na kilku płaszczyznach.

- Postaraliśmy się zbadać, ile rzeczywiście płacimy w sklepach, czy na bazarach (za owoce - PAP). Mamy duże zróżnicowanie cenowe, jeśli chodzi o poszczególne części kraju. Najtaniej jest ogólnie na wschodzie, a najdrożej nad morzem i na zachodzie - powiedział prezes UOKiK.

Jak poinformował UOKiK, od 18 do 30 lipca Inspekcja Handlowa przebadała prawie 1600 placówek, sprawdzając ceny owoców. Były to: maliny, porzeczki czerwone i czarne, jabłka, borówki.

Zagłosuj

Czy lubisz owoce?

Liczba głosów:

Ceny owoców 2018

"Z danych wynika, że średnie ceny wiśni najwyższe były w Pomorskiem - 6,44 zł (przy czym najwyższa cena to 9,09 zł), a najniższe w Lubelskiem - 3,80 zł (przy czym najniższa w tym województwie to 3,11 zł)"- przekazał urząd.

Z kolei średnie ceny jabłek wahające się między 3,68 a 3,87 zł za kilogram utrzymują się w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim. Najdroższe jabłka są w Pomorskiem i Opolskiem - 4,61 zł to średnia cena za kilogram.

"Z analiz UOKiK wynika, że najwyższe ceny owoców są na zachodzie kraju, a najniższe - na wschodzie" - podał urząd.

Szef UOKiK poinformował też, że podjęto postępowanie przeciwko jednej z największych firm na rynku jeśli chodzi o przetwórstwo owoców miękkich i jabłek. Chodzi o firmę T.B. Fruit Polska, w przypadku której urząd przypuszcza, że nadużywa ona swojej pozycji kontraktowej wobec dostawców.

Zobacz także

Prezes wyjaśnił, że chodzi o terminy płatności. Choć w umowach - jak tłumaczy urząd - zobowiązuje się do zapłaty w ciągu 30 dni, to w rzeczywistości rolnicy otrzymują pieniądze znacznie później. Według urzędu zwłoka ta wynosi nawet do 200 dni.

- Urząd prowadzi intensywne działania na rynku owoców Jednym ze skutków naszych działań jest wszczęcie postępowania przeciwko spółce T.B. Fruit Polska. Jest to jeden z największych podmiotów skupujących owoce i produkujący koncentrat jabłkowy w Polsce. Podejrzewamy, że firma wykorzystuje swoją przewagę kontraktową wobec dostawców. Z naszych informacji wynika że T.B. Fruit Polska nie dotrzymuje podpisanych przez siebie umów, czyli zamiast ciągu 30 dni płaci rolnikom, czy dostawcom w ciągu nawet 200 dni - powiedział prezes.

Niechciał przypomniał, że kara za wykorzystanie przewagi kontraktowej może wynieść do 3 proc. obrotu przedsiębiorcy.

Prezes UOKiK wyraził też nadzieję, że we wrześniu tego roku parlament zajmie się nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

- Istotą zmian jest to, że UOKiK będzie mógł interweniować na rzecz drobnego rolnika, a nie tylko takiego, którego obroty z daną firmą wynoszą co najmniej 50 tys. zł. Dodatkowo gwarantujemy pełną anonimowość osób zgłaszających do nas nieprawidłowości - powiedział prezes Niechciał.

PAP/Łukasz Pawłowski, Aneta Oksiuta/OP