Zamknij

Najlepiej wynagradzani są informatycy

Olga Papiernik
26.02.2018 12:38
informatyk
fot. East News

Wzrost dochodów, wynikających z podwyżki płac odczuło mniej niż 40% polskich pracowników w ciągu ostatnich trzech lat. Podwyżki płac są silnie zróżnicowane w poszczególnych branżach, a najlepiej wynagradzani są specjaliści zatrudnieni w IT - ponad połowa (55%) informatyków otrzymała podwyżkę w ostatnich trzech latach, wynika z badania przeprowadzonego dla firmy Kruk.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Szacowany wzrost gospodarczy Polski w bieżącym roku wg Eurostatu przełoży się na dynamikę wzrostu zarobków osób pracujących w Polsce, który ma wynieść 5,1%. Prognozy Narodowego Banku Polskiego (NBP) są bardziej optymistyczne i zakładają wzrost o 6%.

"Mimo dobrych prognoz gospodarczych nie wszyscy mają się z czego cieszyć. W ciągu ostatnich trzech lat aż 1/3 pracowników z branży budowlanej zarabiała mniej niż wcześniej. Wysokość pensji handlowców również spadła - odpowiedziało tak aż 28% pracowników tego zawodu" - czytamy w komunikacie.

Bardzo duże zróżnicowanie w kwestii zmiany poziomu wynagrodzenia widać w branży finansowej. 29% pracowników zanotowało spadek dochodów, a 45% z nich - jego wzrost.

- Wyniki przeprowadzonego badania pokazują, że najlepiej wynagradzani są specjaliści zatrudnieni w IT. Aż 55% informatyków dostało w ciągu ostatnich 3 lat podwyżkę. Jednocześnie to oni najrozsądniej gospodarują swoimi pieniędzmi i nadwyżki finansowe odkładają na czarną godzinę - powiedziała Agnieszka Salach z Grupy Kruk.

Co informatyk zrobiłby z podwyżką?

Po otrzymaniu podwyżki 40% przebadanych osób przeznaczyłoby ją na spontaniczne zakupy zamiast oszczędzania, czy spłatę swoich zaległych opłat, wynika z badania.

Badanie "Zachowania finansowe przedstawicieli różnych zawodów - w Polsce i w innych krajach Europy" przeprowadzone zostało przez Kantar TNS S.A. dla Kruk S.A. w październiku br. i objęło łącznie 7 000 osób. Branże, które wzięły udział w badaniu to: usługowa, handlowa, budowlana, transportowa, finansowa, informatyczna, medyczna, edukacyjna, mundurowa.

ISBnews/OP