Zamknij

Które firmy płacą w Polsce największe podatki? [LISTA]

04.09.2020 11:46
Najwięksi płatnicy CIT w 2019 roku. Lista Ministerstwa Finansów
fot. rsooll/shutterstock (ilustracyjne)

Która spółka zostawiła w budżecie najwięcej pieniędzy z tytułu podatku dochodowego? Resort finansów zaktualizował listę największych płatników CIT.

Kto płaci w Polsce największe podatki? Zaktualizowana lista resortu finansów nie zaskakuje – w czołówce są spółki kontrolowane przez państwo.

Do największych płatników należą banki i spółki energetyczne. W pierwszej dziesiątce znalazł się także właściciel Biedronki.

Te firmy płacą w Polsce największe podatki

Ministerstwo Finansów cyklicznie aktualizuje dane największych płatników CIT. Chodzi o indywidualnych podatników i o podatkowe grupy kapitałowe. Do tej ostatniej grupy należy lider pod względem kwoty odprowadzonego w 2019 roku podatku dochodowego od osób prawnych – bank PKO BP.

Jeden z największych polskich banków zostawił w budżecie 1,37 mld zł należnego podatku dochodowego. Jakie jeszcze spółki znalazły się na podium?

Zobacz także

Pod względem wysokości podatku CIT na drugim miejscu plasuje się bank ING, który zostawił w budżecie prawie 776 milionów złotych. Podium zamyka Santander Bank z wynikiem 751 mln złotych.

Kolejne miejsce zajął bank Pekao z wynikiem 746 mln złotych oraz Orlen, w przypadku którego CIT wyniósł 736 mln złotych.

Zobacz także

W pierwszej dziesiątce znajdują się jednak nie tylko państwowe spółki. W rankingu firm, które płacą w Polsce największe podatki znalazł się też właściciel Biedronki – spółka Jeronimo Martins Polska. Spółka ta miała do zapłaty 623 mln złotych. Taki wynik czyni Biedronkę siecią handlową, która zostawia najwięcej pieniędzy w budżecie.

Wysoko w rankingu znalazł się też Rossmann, który odnotował wynik 231 mln złotych z CIT. Tuż za nim, z podatkiem wynoszącym 227 mln złotych znalazła się spółka tytoniowa Philip Morris.

Największy płatnicy CIT trafiają na publiczną listę Ministerstwa Finansów od 2017 roku. Wówczas znowelizowano ustawę o podatku dochodowych od osób prawnych, na mocy której resort może publikować dane największych podatników. W takim wykazie znajduje się nie tylko kwota podatku do zapłacenia, ale także suma przychodów, kosztów, informacja o dochodzie lub stracie podatkowej. Dane aktualizowane są co kwartał.

 

RadioZET.pl