Zamknij

Najwięcej stłuczek mają właściciele Skody, najmniej BMW

13.01.2021 15:43
stłuczka na drodze
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

24,2 procent wszystkich posiadaczy Skody Octavii zadeklarowało spowodowanie przynajmniej jednej szkody komunikacyjnej pokrytej z ubezpieczenia OC. Najbezpieczniej jeżdżą właściciele BMW serii 3 – przynajmniej gdy wziąć pod uwagę 20 najpopularniejszych w Polsce modeli.

Pieniędzy nigdy za wiele, dlatego też kierowcy szukają jak najtańszego ubezpieczenia OC. Rankomat przyjrzał się – oczywiście anonimowo – danym wpisywanym do wyszukiwarki ofert. Okazało się, że większość kierowców ma mylne wyobrażenie o tym, kogo trzeba traktować na drodze ze szczególną nieufnością.

Co więcej, stereotypom ulegają także ubezpieczyciele. Właściciele Skody Octavii mogą cieszyć się najtańszym OC, mimo że powodują najwięcej szkód; kierowcy BMW jeżdżą najbezpieczniej, ale za ubezpieczenie muszą płacić najwięcej.

Właściciele Skody Octavia powodują najwięcej szkód i mają najtańsze OC

Rankomat przeanalizował deklaracje kierowców, którzy szukali pomocy w odnalezieniu najkorzystniejszej dla nich oferty OC. Przyjrzano się między innymi informacjom o szkodach, jakie mieli na swoim koncie właściciele poszczególnych modeli samochodów.

Pod lupę wzięto 20 najpopularniejszych aut w Polsce. Okazało się, że najbardziej nonszalancko jeżdżą właściciel Skody Octavii: do spowodowania przynajmniej jednego zdarzenia w całej historii ubezpieczenia OC przyznało się 24,2 procent kierowców posiadających ten samochód.

Nieznacznie w tyle zostali właściciele Forda Mondeo (23,9 procent posiadaczy spowodowało szkodę) oraz Volkswagena Passata (22,4 procent kierowców zadeklarowało, że ma na koncie szkodę). Na dalszych miejscach znaleźli się jeżdżący Oplem Vectra, Hondą Civic oraz Audi A6.

Niespodzianką są także kierowcy, którzy jeżdżą najbezpieczniej. Miano to przypadło właścicielom BMW serii 3, spośród których 17,5 procent przyznało się do spowodowania szkody w przeszłości. Równie ostrożnie poruszają się po drogach posiadacze Volkswagena Polo, nieznacznie gorsze statystyki mają posiadacze Audi A3.

skoda_najniebezpieczniejsza_02

Żeby przyjrzeć się średnim kwotom płaconym za ubezpieczenie OC w przypadku poszczególnych modeli, trzeba odwrócić tabelę.

Spośród 11 najczęściej ubezpieczanych w kalkulatorze rankomat.pl marek samochodów, najtańsze oferty obowiązkowego ubezpieczenia otrzymywali w 2020 r. właściciele Skody (612 zł), Toyoty (613 zł) i Fiata (625 zł). Z kolei najdroższe, kierowcy BMW (853 zł), Mercedesa Benza (747 zł) i Audi (741 zł).

komunikat rankomat.pl

Specjaliści zwrócili także uwagę na inną ciekawą zależność: im niższa pojemność silnika i moc oddana do dyspozycji kierowcy, tym większe jest prawdopodobieństwo spowodowania szkody.

Zestawienie nie jest do końca miarodajne: pod uwagę zostały wzięte deklaracje z całej historii ubezpieczenia OC, co oznacza, że dani kierowcy mogli powodować szkody jeżdżąc innymi niż posiadanymi obecnie autami.

RadioZET.pl/rankomat.pl