Zamknij

Najmniejsze kantory wymiany walut będą powstawać najszybciej

Olga Papiernik
19.02.2018 14:42
Terminal płatniczy
fot. Piotr Jedzura/East News

W Polsce ma bardzo szybko zwiększać się liczba terminali płatniczych. Kojarzymy je przede wszystkim z płatnością kartą bankową. Jednak terminal ma wiele dodatkowych opcji, które były słabo wykorzystywane. Taka opcja, to kantor walutowy.

- Już dziś taki terminal, to dodatkowe usługi, które często nie są wykorzystywane - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Mieczysław Groszek, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa. - I ich liczba powinna szybko rosnąć.

Jeszcze przed kilku laty dużą niechęć do terminali płatniczych powodowało to, że od transakcji bezgotówkowej pobierano opłatę nawet powyżej 4 proc.wartości transakcji. Dla wielu małych sklepów była to nawet równowartość marży na sprzedaży. Obecnie średnia pobierana opłata to średnio 0,6 proc., jednak nie wpłynęło to na dynamiczny wzrost terminali płatniczych.

W ciągu 3 lat w Polsce może przybyć około pół miliona nowych terminali płatniczych. Fundacja Polska Bezgotówkowa zachęca przedsiębiorców do korzystania z bezpłatnych terminali płatniczych. Detalistom, którzy kwalifikują się do udziału w Programie Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego „Polska Bezgotówkowa”, fundacja oferuje możliwość finansowania do 3 terminali płatniczych przez okres roku. Do udziału w Programie uprawnieni są chętni przedsiębiorcy, którzy posiadają maksymalnie 5 placówek detalicznych.

MarketNews24/OP