Zamknij

Najlepsze uczelnie w Polsce [Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021]

23.06.2021 11:59
Najlepsze uczelnie w Polsce. Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021
fot. MAREK LASYK/REPORTER/EastNews

Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska znalazły się w czołówce najlepszych polskich uczelni w 2021 roku. Na czele placówek ekonomicznych w XXII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021 stanęła Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Studia są dla wielu przyszłych przedsiębiorców najlepszą okazją do stworzenia pierwszego portfela kontaktów biznesowych oraz obrania konkretnej drogi zawodowej. Tylko jak wybrać odpowiedni kierunek w młodym wieku?

Z pomocą przychodzą branżowe rankingi i zestawienia. W grudniu pisaliśmy o najpopularniejszych uczelniach i kierunkach studiów w 2020 roku. Teraz sprawdzamy, co jest na topie w 2021 roku.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021

Ranking „Perspektywy” uwzględnia 27 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie.

W tym roku pierwsze miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich ponownie zajął Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, uzyskując 100 proc. we wskaźniku rankingowym. Wyprzedził tym samym Uniwersytet Warszawski (wskaźnik rankingowy 99,2), a zaraz za nimi znalazła się Politechnika Warszawska (wskaźnik rankingowy 83,5).Na pierwszym miejscu za podium uplasował się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a na piątej lokacie jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Kolejne miejsca za nimi zajęły: Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Gdański Uniwersytet Medyczny i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Z kolei wśród uczelni niepublicznych po raz kolejny wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Na drugim miejscu uplasował się SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, a trzecią lokatę zajęła Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021
fot. Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021

Jak wypadły placówki edukacyjne w Rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych? Na szczycie znalazła się Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Zaraz za nią Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie, następnie Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Ranking uczelni ekonomicznych

W XXII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021 osobną kategorią są uczelnie ekonomiczne. Wyróżniono pięć najlepszych w kraju. Na pierwszym miejscu znalazła się Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021
fot. Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021

Zestawienie zostało przygotowane przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.

Uważamy, że jakość kształcenia i badań podlega ocenie i właśnie dlatego od lat publikujemy rankingi pomocne zarówno dla konkurujących ze sobą szkół wyższych, jak i dla kandydatów w wyborze najodpowiedniejszych studiów. Jesteśmy przekonani, że dla maturzystów najważniejsze informacje zawierają jednak zestawienia dotyczące 71 najpopularniejszych kierunków. 

Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy

Siwiński dodał, że wielokryterialny Ranking Kierunków Studiów coraz częściej traktowany jest przez kandydatów jako podstawa decyzji o wyborze konkretnego programu w konkretnej uczelni.

RadioZET.pl/PAP