Zamknij

Na rynku pracy nie ma już miejsca dla ekonomistów. Nowe dane rządu

08.02.2021 12:34
najlepsze kierunki studiów 2021
fot. LECH GAWUC/REPORTER/east news

Rynek pracy jest przepełniony bezrobotnymi absolwentami uczelni wyższych. Uniwersytety „produkują” magistrów, którym coraz trudniej będzie znaleźć pracę zgodną z kompetencjami.

Studia od lat nie są już gwarancją sukcesu zawodowego. Z „Barometru Zawodów” przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, które kierunki studiów tracą na znaczeniu na rynku pracy.

Nadwyżki absolwentów dotyczą głównie humanistów, ale od miesięcy analitycy odnotowują jeszcze jeden trend: nadprodukcję ekonomistów, którym coraz trudniej będzie znaleźć pracę.

Nie tylko socjologia. Absolwenci tych kierunków najczęściej pozostają bez pracy

Od lat problemy ze znalezieniem pracy mają socjologowie, filozofowie czy politolodzy. Pandemia osłabiła też popyt na pracowników biur podróży – wynika z „Barometru Zawodów”. Analitycy z agencji Personnel Service wskazują, które kierunki studiów z perspektywy rynku pracy, mogą okazać się stratą czasu i pieniędzy.

Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy wyjaśnia, że opracowany raport jest odzwierciedleniem sytuacji w poszczególnych profesjach.

- Barometr pokazuje bowiem pewne luki na rynku pracy lub wręcz przeciwnie, zawody, w których pracę znaleźć niezwykle trudno. Według definicji zawody nadwyżkowe to te, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania– wskazuje ekspert.

Zdaniem analityków powszechne stało się przekonanie o braku oczekiwanych perspektyw na rynku pracy po kierunkach humanistycznych. Do kierunków takich jak socjologia czy politologia dołącza… ekonomia.

W aż 10 na 16 województw w 2021 roku występuje nadwyżka ekonomistów – wynika z raportu. W ubiegłym roku akademickim studia na tym kierunku zaczęło 17 tysięcy studentów.

Młodzi, którzy nie są przekonani do tego, że ekonomia to najlepszy wybór, powinni postawić na inne kierunki. Aktualnie jednym z lepszych wyborów wydaje się m.in. informatyka, robotyka czy medycyna  

Krzysztof Inglot

Eksperci wskazują, że alternatywą dla ekonomistów może być praca w rachunkowości lub księgowości.

Wśród najczęściej wymienianych profesji nadwyżkowych, oprócz ekonomistów, można wskazać pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej, socjologów lub innych przedstawicieli zawodów humanistycznych – filozofów, historyków czy politologów.

RadioZET.pl/mat.pras