Zamknij

Najem mieszkania się nie opłaca? Zakup kosztuje o połowę mniej

02.07.2020 20:01
Najem czy kupno mieszkania? Różnica w kosztach jest kolosalna
fot. fizkes/shutterstock (ilustracyjne)

Zakup mieszkania bardziej się opłaca niż jego długoterminowy najem. Problemem dla przyszłych właścicieli jest jednak dostępność kredytów.

Choć stopy procentowe maleją i kredyty są coraz tańsze, drogę do gotówki toruje obowiązek uiszczenia w banku wkładu własnego. Alternatywą pozostaje najem mieszkania, który z roku na rok opłaca się coraz mniej.

Kupując mieszkanie w większości przypadków wybieramy rozwiązanie bardziej opłacalne niż najem. Ma to sens szczególnie wtedy, gdy osiedlamy się w danym miejscu na dłużej – tłumaczy HRE Investments. Spółka wylicza, że najem jest o połowę droższy niż zakup mieszkania.

Najem przestał się opłacać, a kredyt bywa nieosiągalny

HRE wylicza, że przeciętnie najem kosztuje Polaków dwa razy więcej niż zakup mieszkania. Wszystko zależy od jego lokalizacji, a także tego, na jak długo podpisujemy umowę najmu.

Gdybyśmy zastanawiali się nad tym czy kupić mieszkanie poza ścisłym centrum Warszawy czy podobny lokal nająć, to okazałoby się, że najem jest rozwiązaniem o około 30 procent droższym 

– czytamy w komentarzu Bartosza Turka, analityka z HRE Investments

Analitycy z HRE Investments porównali koszty kredytu na nowe mieszkanie z kosztem najmu. Eksperci wzięli jako przykład dwupokojowe mieszkanie o wartości 420-430 tysięcy złotych z czynszem wynoszącym 1800 złotych miesięcznie.

„Nawet zakładając kredyt oprocentowany na ponad 4,3 proc. w skali roku, czyli zakładając, że ostatnie obniżki stóp procentowych przez RPP są sytuacją przejściową, to okaże się, że odsetki w trakcie pierwszej dekady spłaty 25-letniego kredytu wyniosłyby średnio 1,1 tys. złotych miesięcznie. Najem w takim układzie wychodzi na droższy o ponad dwie trzecie” – czytamy w analizie.

Zobacz także

Eksperci wskazują, że szacunki są orientacyjne. Do ceny mieszkania często doliczyć należy m.in koszt jego wykończenia. Postać rzeczy zmienić może nieunikniona zmiana cen na rynku. HRE Investmemts prognozuje, że zarówno ceny najmu, jak i mieszkań do zakupu pójdą w górę. Jak wskazano w analizie, mieszkanie kupione dziś za 425 tysięcy złotych powinno za 10 lat być warte około 470 tysięcy. W obliczeniach tych warto uwzględnić także wskaźnik inflacji, co także może podnieść wartość mieszkania.

W analizie wskazano również na istotny czynnik, który sprawia, że nie ma każdy pomoże pozwolić sobie na wybór między najmem a zakupem mieszkania. Choć kredyty są dziś relatywnie tanie ze względu na niskie stopy procentowe, to banki zaostrzają warunki. By móc się zadłużyć, trzeba posiadać dziś co najmniej 20 lub nawet 30 procent wkładu własnego.

 

RadioZET.pl/HRE Investments