Zamknij

60 tysięcy złotych rocznie za naukę? Oto najdroższe polskie szkoły

03.09.2019 10:45
Najdroższe polskie szkoły prywatne 2019
fot. Shutterstock/ panitanphoto (ilustracyjne)

Zawirowania w systemie oświaty i ścisk w szkołach sprawiają, że rodzice chętniej posyłają swoje dzieci do prywatnych szkół. Zniechęcać może jedynie cena. Czesne w najlepszych szkołach może wynosić nawet 60 tysięcy złotych.

  Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Ponad 17 tysięcy uczniów uczęszcza do prywatnych szkół podstawowych. To efekt między innymi likwidacji gimnazjów – informuje portal Onet.pl.

Znacznie bardziej popularne są prywatne licea. Uczęszcza do nich 617 tysięcy osób.

Nie jest zaskoczeniem, że na prywatną edukację decydują się rodziny mieszkające w dużych miastach. To tutaj jest największy dostęp do niepublicznych placówek. Najczęściej do prywatnych szkół uczęszcza młodzież w Warszawie, w Lublinie i we Wrocławiu. Szkolnictwo niepubliczne ma się dobrze także w Białymstoku, Poznaniu i w Szczecinie.

Zobacz także

Onet.pl wybrał sześć najdroższych szkół niepublicznych. Ile kosztuje prywatna edukacja i skąd takie kwoty?

Na koszty edukacji składa się czesne, wpisowe, opłata za badania rekrutacyjne i testy, a także opłaty administracyjne.

  • Amerykańska szkoła podstawowa w Gdyni do najtańszych nie należy, choć w rankingu Onet.pl zajmuje ostatnią pozycję. Tutaj roczne czesne kosztuje 17,5 tysiąca złotych, a koszt wpisowego to 1750 złotych. Zalety? Nauka w języku angielskim i niewielkie grupy – na pięciu uczniów przypada jeden nauczyciel.
  • Polski Ośrodek Edukacji Montessori, który placówki ma rozsiane po całej Polsce, również ceni sobie edukację. Roczne czesne to od 12 do 35 tysięcy złotych.
  • LO Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie to szkoła promująca chrześcijańskie wartości. Zaletą jest swoboda w wyborze przedmiotów przez dzieci. Roczne czesne to ponad 13 tysięcy złotych plus tysiąc złotych wpisowego.
  • W rankingu najdroższych szkół wysoką pozycję zajmuje Kolegium Europejskie w Krakowie. Rok nauki kosztuje tutaj od 15 do 18 tysięcy złotych.
  • Akademia High School nastawiona jest na przygotowanie uczniów do podjęcia zagranicznych studiów. Rok nauki w warszawskiej szkole to od 32 do 40 tysięcy. Wpisowe to kolejne 10 tysięcy plus 2 tysiące opłat za testy rekrutacyjne.
  • Zdecydowanie najdroższą szkołą jest American School of Warsaw w Konstancinie. Nauka w tej międzynarodowej szkole kosztuje nawet 60 tysięcy złotych. Samo wpisowe to ponad 23 tysiące złotych, do których doliczyć należy opłaty administracyjne. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet.pl