Zamknij

Najbogatsi politycy 2020 roku. Na czele poseł PO

17.02.2020 12:04
Najbogatsi politycy 2020 roku według "Wprost"
fot. Piotr Molecki/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

W sumie 238 mln zł - taki majątek posiada 10 najbogatszych polityków według rankingu "Wprostu". Liderów partyjnych nie ma w czołówce zestawienia, poza premierem Mateuszem Morawieckim.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

"Wprost" porównał oświadczenia majątkowe posłów i europosłów. Okazuje się, że na pierwszych miejscach zestawienia na próżno szukać szefów partii i osoby zajmujące najważniejsze funkcje w państwie.

Kto jest najbogatszym politykiem?

Pierwsze miejsce zajął poseł PO Artur Łącki z majątkiem o wartości 45 mln zł.

Jak podał tygodnik majątek zbił na branży hotelarskiej. Jest prezesem i współwłaścicielem spółki Baltic Gryf Apartments, która zajmuje się sprzedawaniem apartamentów wypoczynkowych nad Bałtykiem. Łącki posiada również bmw 4 cabrio, infiniti Q50 i jeepa grand cherokee z 2016 roku. 

Zobacz także

Drugie miejsce w zestawieniu zajął poseł klubu PiS i wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Jeden z najbogatszych mieszkańców Podhala posiada 42,5 mln zł majątku. W Zakopanem prowadzi 3-gwiazdkowy hotel na 100 pokoi i Karczmę Przy Młynie oraz jest współwłaścicielem m.in. stacji narciarskiej Witów-Ski. 

Na podium znalazł się senator PiS Grzegorz Bierecki. Twórca SKOK-ów posiada majątek o wartości 40,5 mln zł - na kontach ma 5,5 mln zł i ponad 1,5 mln dolarów. W jego garażu stoi fiat 126p z 1998 roku o wartości ok. 15 tys. zł. 

W pierwszej dziesiątce zestawienia "Wprost" znalazł się jeszcze poseł PO Adam Cyrański (27,5 mln zł), senator PO Benjamin Godyla (24 mln zł), senator KO Robert Dowhan (14 mln zł), premier Mateusz Morawiecki (12,7 mln zł), europoseł PO Radosław Sikorski (11 mln zł), senator KO Aleksander Pociej (10,7 mln zł) oraz senator PSL Ryszard Bober (10,1 mln zł).

Zobacz także

Pierwszą pięćdziesiątkę zamyka europoseł PSL Andrzej Hetman (3,09 mln zł). 

Dla porównania - były szef PO Grzegorz Schetyna posiadał majątek wart 2,5 mln zł. O milion mniej posiada nowy przewodniczący PO Borys Budka. Podobny majątek wykazała również Małgorzata Kidawa-Błońska - kandydatka KO na prezydenta. 

Z kolei wśród polityków prawicy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ma większy majątek niż prezes PiS Jarosław Kaczyński (najcenniejsze posiadane aktywem to dom na warszawskim Żoliborzu - 1,5 mln zł).

Wśród polityków Lewicy kandydat na prezydenta Robert Biedroń posiada majątek wart niespełna milion złotych.    

RadioZET.pl/Wprost