Zamknij

Najbogatsi nie odczuli kryzysu. Wzbogacili się o kolejne miliardy

25.05.2020 09:30
Najbogatsi ludzie świata. Ile zarobili w trakcie pandemii?
fot. Shutterstock/Viacheslav Lopatin (ilustracyjne)

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa przyczynił się do obniżek pensji i zwolnień na rynku pracy w niemalże każdym kraju. Tymczasem interesy najbogatszych ludzi świata mają się dobrze. Fortuny amerykańskich miliarderów w czasie epidemii urosły o kolejne miliardy.

O 434 miliardy dolarów od połowy marca urósł majątek najbogatszych biznesmanów w USA - wynika z raportu organizacji Americans for Tax Fairness.

Najbogatsi stali się jeszcze bogatsi w czasie pandemii koronawirusa, podczas gdy większość pracowników objętych jest przestojem, zarabia mniej lub zmuszona jest szukać nowej pracy.

Biznes w czasie pandemii. Najbogatsi zgarnęli setki miliardów dolarów

Ostatnie notowania na nowojorskiej giełdzie wyjątkowo sprzyjały firmom z branży technologicznej. To właśnie m.in. w tej gałęzi gospodarki działają najbogatsi ludzie na świecie.

Zobacz także

Inwestorzy liczą na szybkie odmrożenie gospodarki, a ci, których kryzys nie dotknął w tak dużym stopniu śmiało mogą liczyć zyski. Amerykański indeks giełdowy S&P 500, w skład którego wchodzi 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji notowanych na nowojorskiej giełdzie jest już najwyżej od początku marca. Prym wiodą firmy Amazon i Facebook, których wartość jest już najwyższa w historii.

Akcje Facebooka warte są 230 dolarów, co sprawia, że spółka warta jest już ponad 655 miliardów dolarów. Za akcje Amazona trzeba zapłacić 2499 dolarów, przez co łączna wartość spółki przekracza 1,25 biliona dolarów. 

Zobacz także

Dobre wyniki giełdowe to czysty zysk dla amerykańskich miliarderów, którzy od połowy marca wzbogacili się o łącznie 434 mld USD. Przez minione dwa miesiące majątek miliarderów wzrósł łącznie z 2,948 bln do 3,382 bln dolarów.

Zgodnie z raportem organizacji Americans for Tax Fairness  największe zyski wśród miliarderów w tym okresie odnotowali szef Amazona Jeff Bezos (34,6 mld dolarów) oraz założyciel Facebooka Mark Zuckerberg (25 mld dolarów).

Zobacz także

Obok twórców cyfrowych gigantów majątkiem pochwalić może się także dyrektor wykonawczy Tesli Elon Musk. W czasie pandemii biznesman powiększył majątek o 48 procent.

Tym samym, jak podaje „Forbes”, liczba miliarderów w USA wzrosła o 16 i obecnie jest ich 630.

Pandemia pokazała śmiertelne konsekwencje rosnących nierówności majątkowych, a miliarderzy są jaskrawym symbolem tej nierówności 

- twierdzi Frank Clemente z Americans for Tax Fairness

RadioZET.pl/PAP