Zamknij

Kto jest najbogatszym Polakiem III RP?

04.09.2019 14:10
Kto jest najbogatszym Polakiem III RP?
fot. Shutterstock/tankist276 (ilustracyjne)

Coraz trudniej utrzymać się na liście najbogatszych Polaków. Z roku na rok próg dochodowy gwarantujący miejsce w rankingu rośnie. Listę 100 najzamożniejszych zamyka właściciel majątku o wartości 369 mln zł.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

„Wprost” sprawdził, komu udało się zgromadzić największy majątek w okresie ostatnich trzech dekad. Dziennikarze oszacowali, ile dziś wynosiłby majątek najbogatszych, gdyby „nie zbiednieli, nie zbankrutowali, nie trafili do więzienia albo po prostu nie umarli”.

W szacunkach uwzględniono inflację i wzrost PKB.

Jak czytamy w tygodniku, cała setka tegorocznych biznesmenów uzbierała łącznie 153 miliardy złotych. Dla porównania to jedna trzecia majątku Jeffa Bezosa uznanego za najbogatszego człowieka na ziemi.

Zobacz także

Jak przez ostatnie 30 lat bogacili się Polacy?

1. Jan Kulczyk 18,5

Jan Kulczyk
fot. Jakub Walasek/REPORTER East News

Pierwsze miejsce na liście nie jest zaskoczeniem. Zmarły w 2015 roku przedsiębiorca regularnie pojawiał się na szczytach rankingów najbogatszych Polaków. Przez 13 lat z rzędu wygrywał ranking najbogatszych Polaków „Wprost”. Kulczyk był właścicielem firmy Kulczyk Holding i międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments.  

Kulczyk inwestował ponadto w akcje prosperujących firm. Posiadał udziały między innymi w TP SA, Polskiej Telefonii Cyfrowej, TUiR Warta czy PKN Orlen.

Zobacz także

2. Barbara Piasecka-Johnson - 15,5 mld zł

Barbara Piasecka - Johnson
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/ East News

To polska i amerykańska bizneswoman i zarazem najbogatsza kobieta w rankingu. Droga do majątku Piaseckiej-Johnson obejmowała także pracę jako kucharka i pokojówka. Kobieta była zatrudniona przez drugą żonę S.J. Johnsona w Stanach Zjednoczonych. Gdy zrezygnowała z pracy pokojówki, biznesmen zaproponował jej pracę jako kurator sztuki, a po latach się jej oświadczył.

Piasecka-Johnson jako trzecia żona przedsiębiorcy dorobiła się majątku u boku męża. Najlepiej jednak wyszła na rozwodzie. Po 12 latach małżeństwa kobieta wywalczyła w sądzie 350 milionów dolarów. Kobieta pomnożyła majątek, inwestując w sztukę. Chętnie też dzieliła się zyskami, na kartach historii zapisała się jako filantropka. Kobieta zmarła w 2013 roku.

3. Zygmunt Solorz - 14,4 mld zł

Zygmunt Solorz
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER East News

Majątek przyniosła mu Telewizja Polsat. Solorz jest założycielem i prezesem Rady Nadzorczej telewizji. Od kilku lat należy do niego także telefonia komórkowa Plus. Stały bywalec w rankingach najbogatszych Polaków, co szybko się nie zmieni.

 

Ranking najbogatszych Polaków 30-lecia „Wprost”:

  1. Jan Kulczyk - 18,5 mld zł
  2. Barbara Piasecka-Johnson - 15,5 mld zł
  3. Zygmunt Solorz - 14,4 mld zł
  4. Michał Sołowow - 12,1 mld zł
  5. Dominika Kulczyk - 9 mld zł Sebastian Kulczyk - 9 mld zł
  6. Leszek Czarnecki - 8,9 mld zł
  7. Aleksander Gudzowaty - 6,9 mld zł
  8. Grażyna i Roman Karkosikowie - 6,5 mld zł
  9. Tomasz Biernacki - 6,3 mld zł

RadioZET.pl/Wprost