Zamknij

Najbliższe miesiące powinny nadal sprzyjać zakupom nieruchomości

Olga Papiernik
08.02.2018 09:15
Najbliższe miesiące powinny nadal sprzyjać zakupom nieruchomości
fot. Dan Gold on Unsplash

Mimo względnego spokoju w cenach mieszkań, sytuacji na rynku z zapartym tchem przyglądają się zarówno potencjalni kupcy, jak też deweloperzy - pisze czwartkowy "Puls Biznesu".

W grudniu 2017 r. w cenach transakcyjnych lokali mieszkalnych obeszło się bez rewolucji - pisze w czwartek "Puls Biznesu".

Przygotowywany przez Cenatorium specjalnie dla "PB" i Bankier.pl indeks Urban.one w dużych miastach - poza Warszawą - wzrósł jedynie o 0,07 pkt., natomiast w samej stolicy odnotowano jego spadek - o 0,46 pkt. Zdaniem niektórych ekspertów w najbliższych miesiącach otoczenie makroekonomiczne powinno nadal sprzyjać zakupom nieruchomości, zarówno na cele mieszkaniowe, jak też inwestycyjne.

Zobacz także

"Zakładam, że trend będzie się utrzymywał do momentu podniesienia stopy referencyjnej przez RPP. Z komunikatów płynących z NBP wynika jednak, że nie planuje ona podniesienia stóp. Jej członkowie dają do zrozumienia, że byliby skłonni do podwyżki dopiero wówczas, gdy inflacja wzrośnie do górnej granicy celu inflacyjnego, czyli do 3,5 proc. Dopóki tak się nie stanie, sprzedaż mieszkań może być wciąż silnie wspierana przez inwestorów" - mówi cytowana przez gazetę Barbara Bugaj, starszy analityk rynku nieruchomości w Cenatorium.

Przebadani przez Cenatorium eksperci uważają jednocześnie, że na rynku deweloperskim należy spodziewać się konsolidacji.

PB/PAP/OP