Zamknij

Oto najbogatsza i najbiedniejsza gmina w Polsce

09.12.2019 09:52
Najbiedniejsza i najbogatsza gmina w Polsce. Dane MF
fot. Shutterstock/llucky78 (ilustracyjne)

W najbogatszej gminie dochody podatkowe na jednego mieszańca sięgają 31 tysięcy złotych. W najbiedniejszej – 455 złotych. Oto najnowsze dane resortu finansów. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych w samorządach w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Takie dane stanowią podstawę do wyliczenia rocznych kwot części wyrównawczej subwencji.

Najbogatszą gminą jest Kleszczów w województwie łódzkim. Wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca wyniósł w ubiegłym roku 31 tysięcy złotych. Z kolei najuboższą pod tym względem gminą jest Potok Górny w województwie lubelskim. Tam na jednego mieszkańca przypada 455 złotych z wpływów podatkowych.

Zobacz także

Z danych resortu wynika, że średni dochód na głowę mieszkańca wynosi 1956 złotych.Miasto stołeczne Warszawa osiągnęło dochód w wysokości 4073,38 złotych na głowę.

W zestawieniu powiatów na czele jest miasto stołeczne Warszawa, które osiągnęło wskaźnik dochodów podatkowych na głowę mieszkańca w wysokości 775,51 złotych. Dla porównania, wskaźnik dochodów podatkowych dla zamykającego zestawienie powiatu kazimierskiego wynosi 105,05 złotych.

Zobacz także

Nie jest zaskoczeniem, że najbogatszym województwem jest mazowieckie. Tu dochód dzielony na głowę mieszkańca przekraczaj 451 złotych. Na drugim końcu listy jest Lubelszczyzna z wynikiem 100,03 złote. Średnia dla województw to nieco ponad 200 złotych na jednego mieszkańca.

RadioZET.pl/PAP