Zamknij

Nagroda Nobla z ekonomii. Oto sylwetki laureatów

11.10.2021 16:41
Nagroda Nobla z ekonomii
fot. PAP/EPA

David Card, Joshua Angrist i Guido Imbens zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii - podała Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

Nagroda Nobla z zakresu nauk ekonomicznych przyznawana przez Komitet Noblowski. Są to nagrody ufundowane przez Bank Szwedzki, czyli nie pochodzą z funduszy, z których pochodzą Nagrody Nobla.

Takie wyróżnienie od 1969 roku otrzymało 86 laureatów.  W tym roku wyróżnieni zostali: Kanadyjczyk David Card, Amerykanin Joshua Angrist i pochodzący z Holandii, ale pracujący w USA Guido Imbens.

Nagroda Nobla z ekonomii 2021. Sylwetki laureatów

Tegoroczni laureaci ekonomicznej Nagrody Nobla zostali wyróżnieni za użycie „eksperymentów naturalnych” i metodę wyciągania z nich wniosków, np. przy badaniach dla rynku pracy. Zgodnie z werdyktem, połowa nagrody przypadła Cardowi, a druga połowa Angristowi i Imbensowi.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła, że tegoroczni laureaci nagrody "całkowicie przekształcili badania doświadczalne w dziedzinie nauk ekonomicznych" - podaje Associated Press.

David Card

Card urodził się w 1956 roku, od lat 90. analizował wpływ pensji minimalnej, imigracji i wykształcenia na rynek pracy. Card został nagrodzony za "wkład w badania doświadczalne nad ekonomią pracy". Jego badania dowiodły, że wzrost płacy minimalnej nie pociąga za sobą wzrostu bezrobocia - relacjonuje AFP.

Joshua Angrist i Guido Imbens

Imbens jest profesorem Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, a Angrist wykładowcą Massachusetts Institute of Technology. Laureaci wykazali „w jaki sposób za pomocą metody zmiennych instrumentalnych konstruować prawidłowe związki przyczynowo-skutkowe i wyciągać wnioski z eksperymentów naturalnych. Była to rewolucja w badaniach empirycznych” - podkreśliła Szwedzka Akademia.

RadioZET.pl/PAP