Zamknij

Nagroda Nobla z ekonomii za „eksperymentalną walkę z ubóstwem”

14.10.2019 12:22
Nagroda Nobla z ekonomii. Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer zostali laureatami
fot. Noble Prize/Twitter

Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii. Zostali wyróżnieni za walkę z globalnym ubóstwem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Nagroda Nobla z ekonomii jest przyznawana przez Szwedzką Akademię Nauk.

W tym roku otrzymała ją urodzona w Indiach Abhijit Banerjee, francusko-amerykańska ekonomistka Esther Duflo i Michael Kremer z USA.

Zobacz także

Cała trójka została uhonorowana „za eksperymentalne podejście do walki z globalnym ubóstwem”.

"Tegoroczni laureaci wprowadzili nowe podejście, jeśli chodzi o uzyskanie wiarygodnych odpowiedzi dotyczących najlepszych sposobów walki z globalnym ubóstwem" – oświadczyła Akademia.

"Ich badania zdominowały całą ekonomię rozwoju"

Jak wskazano, nagrodzeni opracowali podejście pozwalające szeroki problem biedy podzielić na węższe zagadnienia, dotyczące np. zdrowia czy edukacji. Wykazali następnie eksperymentalnie, że zastosowanie odpowiednich narzędzi wobec tych węższych obszarów jest najbardziej efektywne.

Akademia przypomniała, że w połowie lat 90. ubiegłego wieku Michael Kremer wraz ze współpracownikami wykazał efektywność takiego podejścia podczas doświadczeń nad zakresem interwencji, które najbardziej efektywnie poprawiają rezultaty nauczania w szkołach z zachodniej Kenii.

Abhijit Banerjee i Esther Duflo, również we współpracy z Kremerem, przeprowadzili szereg eksperymentów i badań w innych krajach. Np. w Indiach z efektów ich badań skorzystało ponad 5 mln dzieci w szkołach.

Zobacz także

W innych krajach znaczące efekty przyniosło zaproponowane przez nagrodzonych subsydiowanie w ramach systemu ochrony zdrowia badań profilaktycznych.

Doświadczalne metody badawcze laureatów dziś zdominowały całą ekonomię rozwoju - podkreśliła Akademia. Jej zdaniem, metody opracowane przez laureatów mają "wielki potencjał" poprawy warunków życia licznych najgorzej sytuowanych populacji.

Abhijit Banerjee urodził się w 1961 roku w Bombaju w Indiach. Doktorat zrobił na Harvardzie, jest profesorem ekonomii na MIT. Francuzka Esther Duflo jest profesorem na MIT, gdzie zrobiła też doktorat. Michael Kremer, urodzony w 1964 roku jest profesorem na Harvardzie.

Jest to dodatkowa nagroda, o której nie wspomina w swoim testamencie Alfred Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/PAP