Zamknij

Nagroda Nobla z ekonomii 2020 dla Amerykanów

12.10.2020 14:29
Nagroda Nobla z ekonomii 2020. Kto został laureatem?
fot. Noble Prize/Facebook

Rozwój teorii aukcji w mikroekonomii - za te badania zostali wyróżnieni tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Prestiżowe wyróżnienie trafiło do dwóch amerykańskich naukowców. 

Nagroda Nobla z ekonomii wieńczy tegoroczny tydzień przyznawania wyróżnień przez Szwedzką i Norweską Akademię Nauk. Wyróżnienie jako jedyne nie znalazło się w testamencie wynalazcy dynamitu, który ufundował Nagrodę. Nobel z ekonomii jest przyznawany przez Bank Szwecji

W poniedziałek ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów. Zostali nimi Amerykanie Paul Milgrom i Robert Wilson. Nagrodzono ich za "ulepszenia teorii aukcji i wynalezienie nowych formatów aukcji, które przyniosły korzyści sprzedawcom, kupcom i podatnikom na całym świecie".

Nobel z ekonomii za teorię aukcji

- Tegoroczni laureaci zaczęli od fundamentalnej teorii, by potem użyć ich w praktyce. Ich odkrycia są wielką korzyścią dla społeczeństwa - wyjaśnił Peter Fredriksson, szef komitetu odpowiedzialnego za wybór laureata ekonomicznego Nobla, cytowany przez Business Insider Polska.

Zobacz także

Obaj laureaci to profesorowie Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii. Wilson jest autorem teorii aukcji dotyczącej przedmiotów o wspólnej wartości, która "jest niepewna na początku, ale na koniec jest taka sama dla wszystkich". Chodzi np. o przyszłą wartość koncesji na określoną częstotliwość radiową czy ilości złóż mineralnych w określonym miejscu.

"Wilson pokazał, dlaczego racjonalni uczestnicy aukcji składają oferty niższe od własnych szacunków wspólnej wartości: obawiają się klątwy zwycięzcy, czyli przepłacenia" - przekazano w uzasadnieniu nagrody.

Zobacz także

Natomiast Milgrom sformułował bardziej ogólną teorię aukcji, która uwzględnia nie tylko wspólne wartości przedmiotów, ale też osobiste wartości, różniące się zależnie od oferenta - podał Business Insider Polska.

Jak wskazano w uzasadnieniu, w 1994 r. amerykańskie władze wykorzystały jeden z wynalezionych przez ekonomistów formatów aukcji do przeprowadzenia przetargu na koncesje na częstotliwości dla operatorów telefonii komórkowej. Od tego czasu wiele innych krajów korzystało z aukcji zaprojektowanych przez Milgroma i Wilsona.

Nagroda Nobla z ekonomii dla laureatów to 10 mln koron szwedzkich (ok. 4,3 mln zł), złoty medal z wizerunkiem Alfreda Nobla i okolicznościowy kaligrafowany dyplom. Tegoroczna ceremonia rozdania Nobla, która zawsze odbywała się w grudniu, odbędzie się zdalnie z powodu pandemii koronawirusa. 

RadioZET.pl/Business Insider Polska