Zamknij

Podszywają się pod MediaMarkt - wysyłają sms-y z fałszywą promocją

Olga Papiernik
16.04.2018 13:25
mężczyzna czyta smsa
fot. Tom Holmes on Unsplash

Na sms-y, informujące o przesyłce z MediaMarkt za 1 zł, najlepiej nie reagować - powiedział PAP szef serwis niebezpiecznik.pl Piotr Konieczny. MediaMarkt ani podmioty współpracujące z nami nie prowadzą takiej promocji i nie są nadawcą tych wiadomości - powiedziała PR Manager sieci sklepów Wioletta Batóg.

Sms-y, przychodzące do abonentów m.in. sieci Play, zapraszają do odbioru paczki z MediaMarkt, w której jest iPhone X. Należy tylko opłacić koszty przesyłki (w wysokości 1 zł). Telefon ma być nagrodą dla klientów MediaMarkt z okazji jubileuszu sklepu.

Po kliknięciu w link, nadesłany sms-em, abonent sieci komórkowej jest przekierowywany do strony internetowej, gdzie w kolejnych krokach ma podać dane osobowe oraz dane karty płatniczej, aby zabezpieczyć wysłanie nagrody.

- W ostatnich tygodniach obserwujemy coraz częstsze oszustwa zaczynające się od wiadomości sms, w której znajduje się link do strony informującej o wygraniu jakiegoś smartfona albo bonu do popularnego supermarketu - powiedział PAP szef zespołu bezpieczeństwa serwisu niebezpiecznik.pl Piotr Konieczny.

Co zrobić jeśli odpisaliśmy na sms-a?

Jak powiedział Konieczny, - na takie wiadomości najlepiej nie reagować. Ale jeśli ktoś, w przypływie zmęczenia, postanowił wypełnić formularz "odbioru nagrody" i podał w nim swoje dane osobowe albo co gorsza numer karty płatniczej, to powinien natychmiast wykonać dwie czynności: skontaktować się ze swoim bankiem i wykonać operację cofnięcia transakcji, czyli tzw. chargeback. Każdy posiadacz karty płatniczej, zarówno debetowej jak i kredytowej, ma możliwość bezpłatnego wycofania się z transakcji, jeśli poczuł się oszukany - tłumaczy Konieczny.

Jak dodał szef zespołu bezpieczeństwa serwisu niebezpiecznik.pl należy także - wysłać do organizatora konkursu sprzeciw wobec przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych oraz wobec przekazywania danych innym podmiotom. Wystarczy wypełnić, podpisać i przesłać organizatorowi konkursu dokument o takiej treści podanej na stronie: https://niebezpiecznik.pl/sprzeciw.docx

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

PR Manager MediaMarktSaturn Polska Wioletta Batóg oficjalnie dementuje wysyłanie sms-ów przez sieć sklepów. - W związku z sygnałami, jakie MediaMarkt otrzymuje od swoich klientów o pojawieniu się fałszywej promocji, rozsyłanej za pośrednictwem wiadomości SMS pod hasłem "MediaMarkt - Rozpoczęliśmy nasze urodzinowe rozdanie" informujemy, że MediaMarkt ani podmioty współpracujące z nami nie prowadzą takiej promocji i nie są nadawcą tych wiadomości.

Rzeczniczka dodała, że - autorzy bezprawnie podszywają się pod markę MediaMarkt i tym samym naruszają nasze prawa. W związku z tym MediaMarkt oświadcza, że wyżej wymienione działania i treści rozpowszechniane w ramach tych działań nie stanowią oferty firmy MediaMarkt. Podejmujemy w tej sprawie stosowne kroki prawne - powiedziała.

- Informacje o akcjach promocyjnych i konkursach organizowanych przez MediaMarkt są zamieszczane wyłącznie w oficjalnych kanałach informacyjnych MediaMarkt Polska oraz na stronie internetowej mediamarkt.pl - dodała Batóg.

- Wszystkie akcje promocyjne oraz konkursy, które pojawiają się na innych fanpage'ach oraz w innych miejscach w Internecie, nie są organizowane przez MediaMarkt. Uczestnictwo w nich może grozić zainfekowaniem komputera/smartfona wirusem oraz wyciekiem danych osobowych w niepowołane ręce - przestrzega rzeczniczka.

Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play także odcina się od sms-ów, zapraszających po odbiór nagrody. - Nie mamy z tą akcją nic wspólnego - powiedział.

PAP/Mariusz Polit/OP