Zamknij

Na naszych oczach powstaje Unia Afrykańska, 44 kraje podpisały porozumienie

Rafał Mandes
21.03.2018 23:22
Na naszych oczach powstaje Unia Afrykańska, 44 kraje podpisały porozumienie

Podczas szczytu Unii Afrykańskiej (UA) w Kigali 44 kraje tej organizacji podpisały w środę porozumienie o wolnym handlu, które stopniowo zniesie bariery celne między państwami sygnatariuszami - poinformował przewodniczący Komisji UA Moussa Faki Mahamat.

Porozumienie stworzy wspólny rynek na kontynencie o połączonym PKB przekraczającym 3,4 bilionów dolarów i populacji liczącej 1,3 mld ludzi. To największe porozumienie o wolnym handlu zawarte od utworzenia Światowej Organizacji Handlu (WTO) - komentuje agencja AP.

Komisja UA, która jest organem wykonawczym organizacji, liczy na to, że pakt zostanie ratyfikowany i podpisany przez państwa Unii do końca roku - wyjaśnił Mahamat.

Kilka najsilniejszych i najszybciej rosnących afrykańskich gospodarek - jak Ghana, Kenia i Etiopia - podpisało porozumienie w stolicy Rwandy, a nowy prezydent RPA poparł je, choć jeszcze nie parafował.

Nigeria, która jest gospodarczo jednym z najsilniejszych państw kontynentu, wstrzymała się z podpisaniem dokumentu i postanowiła przeprowadzić jeszcze konsultacje.

UA ocenia, że stopniowe eliminowanie barier celnych między krajami Afryki pozwoli na zwiększenie obrotów handlowych między nimi o 60 proc. do roku 2022.

PAP/RM