Zamknij

Na majówkę do fizjoterapeuty. Hotele obchodzą obostrzenia

26.04.2021 09:50
recepcja w hotelu
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Hotele podczas długiego majowego weekendu mają pozostać zamknięte, żeby utrudnić Polakom wyjazdy na urlop. Walcząca o życie branża nie zamierza jednak łatwo się poddać – hotelarze zamierzają dostosować się do przepisów i zapewniać leczenie z dodatkiem w postaci noclegu.

Lockdown na majówkę zabrania przyjmowania gości przez hotele. Branża protestuje i mówi wprost o hipokryzji rządu: zakaz dotknie hotelarzy, a osoby prywatne oferujące najem krótkoterminowy przyjmą tłumy gości. Część Polaków pieniądze, które mogłyby wesprzeć polskie obiekty, zostawi z powodu obostrzeń za granicą.

Polska Izba Hotelarska znalazła sposób na otwarcie się na gości w zgodzie z rozporządzeniami rządu. Receptą jest zaoferowanie usług medycznych, paramedycznych oraz fizjoterapeutycznych. Zmiana formuły działania ma zabezpieczyć branżę przed zamykaniem także podczas kolejnych pandemii.

Hotele pobytowe przyszłości. Sposób na majówkę i przyszłe pandemie

Hotele przystosowując się do nowej rzeczywistości przestaną oferować tylko usługę zakwaterowania w pokoju. Oferta będzie sukcesywnie rozszerzana w stronę połączenia pobytu z usługami leczniczymi i medycznymi.

Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy, w takiej rewizji podstaw działalności widzi sposób nie tylko na przyjęcie gości podczas majówki, lecz także zabezpieczenie branży na przyszłość. Opowiedział o tym serwisowi gazeta.pl.

Nam chodzi o to, aby te obiekty de facto na stałe zostały hotelami świadczącymi usługi medyczne czy paramedyczne. To jest zielone światło do otwarcia nie tylko na majówkę, lecz także do działalności w przyszłości, bo obawiamy się, że nadejdą kolejne fale zakażeń. Obiekty, które się tak zreformują, nazywamy hotelami pobytowymi przyszłości.

Marek Łuczyński

Jak zmiana ma wyglądać w praktyce? Oprócz basenów, spa i saun hotele zaczną oferować gościom także salony masażu, fizjoterapii, a nawet gabinety lekarskie. Pozwoli to na rzeczywiste zwiększenie oferty usług, co może okazać się pomocne w ciężkich czasach pandemii.

Goście, którym zależeć będzie przede wszystkim na noclegach, będą mogli po prostu do śniadania dobrać 15-minutowy masaż lub wizytę i specjalisty, i niezbędnym formalnościom stanie się zadość. Osoby, które będą chciały w pełni korzystać z nowe oferty, będą zaś miały zapewnione faktyczne zabiegi mające poprawić zdrowie.

Receptę na otwarcie w majówkę PIH udostępnił wszystkim zainteresowanym hotelom. Izba zachęca, żeby wizję hoteli pobytowych przyszłości branża zaczęła wcielać w życie jak najszybciej, by uodpornić się na spodziewane w przyszłości obostrzenia wywołane przez następne fale COVID-19 lub przez pojawienie się zupełnie nowych chorób.

RadioZET.pl/gazeta.pl