Zamknij

Na giełdach w zachodniej Europie spadki

Olga Papiernik
02.03.2018 10:17
giełda
fot. East News

Na giełdach w zachodniej Europie czerwono od spadków. Do listy zmartwień inwestorów w 2018 r. dochodzi jeszcze jedno - obawy o globalną wojnę handlową. Do tego trzeba dodać jastrzębią retorykę z Fed - no i znów wchodzimy w okres turbulencji na rynkach - wskazują maklerzy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Cło Trumpa na import stali i aluminium

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w czwartek, że wprowadzi w przyszłym tygodniu cła na import stali i aluminium; ma to pomóc amerykańskim firmom, które - według prezydenta - ucierpiały przez niesprawiedliwe umowy handlowe.

Import stali ma być objęty podatkiem w wysokości 25 proc., a aluminium - 10 proc.

Prezydent poinformował, że zdecydował się na nałożenie ceł, gdyż Stany Zjednoczone - potrzebują wspaniałych producentów stali i aluminium do celów obronnych.

Na rynkach są obawy, że może to wywołać globalną wojnę handlową.

"Plan wprowadzenia takich taryf podnosi ryzyko wywołania totalnej wojny handlowej, która może osłabić wzrost w globalnej gospodarce" - wskazują analitycy banku ANZ.

"Historia pokazuje, że taryfy celne nie wspierają krajowego przemysłu" - piszą w nocie analitycy banku.

"W 2003 r. import stali do USA spadł o 29 procent w reakcji na taryfy celne w wysokości 30 proc., a ceny na amerykańskim rynku mocno wzrosły i zaszkodziło to wynikom sektora przetwórczego" - przypominają.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker już zapowiedział, że Europa zareaguje "stanowczo" na wszelkie nowe taryfy.

Zobacz także

Juncker powiedział w czwartek wieczorem, że Unia Europejska odpowie "w sposób zdecydowany" na wprowadzenie przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa taryf na import stali i aluminium. Nazwał decyzję Trumpa "jawną interwencją" mającą chronić amerykański przemysł.

Szef KE oznajmił, że Unia "głęboko żałuje", że USA podjęły taką decyzję, która nie wynika z troski o ich bezpieczeństwo narodowe.

Z kolei minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel powiedział Funke Mediengruppe, że na nadzieje iż prezydent USA ponownie przemyśli decyzję o nałożeniu ceł na import stali i aluminium.

- UE musi zdecydowanie zareagować. Zagraża to tysiącom europejskich miejsc pracy - ocenił.

- Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć międzynarodowego konfliktu handlowego - dodał.

Możliwe podwyżki stóp procentowych

Inwestorzy obawiają się też wpływu na rynki bardziej jastrzębiej retoryki amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

We wtorek szef Fed Jerome Powell podczas swojego wystąpienia przed Komisją Usług Finansowych Kongresu USA stwierdził, że od grudniowego posiedzenia Rezerwy zaobserwowano w napływających danych makro sygnały umocnienia w gospodarce USA i na rynku pracy, które "zwiększają zaufanie, iż inflacja wzrośnie do celu Fed".

W czwartkowym oświadczeniu przed Senacką Komisja Bankową Powell wzywał do stopniowych podwyżek stóp procentowych. Stwierdził też, że gospodarka USA się nie przegrzewa.

Analitycy odebrali komentarze szefa Fed jako sygnał o możliwych większych podwyżkach stóp procentowych w USA - być może czterech w tym roku zamiast trzech.

- No i znów wchodzimy w okres turbulencji - mówi Sebastien Page, szef alokacji aktywów w T.Rowe Price w Baltimore.

- Mamy wyprowadzanie funduszy z rynków akcji i więcej gotówki i zaangażowania na rynkach obligacji - dodaje.

Rynek pracy w Japonii - bezrobocie najniższe od 1993 roku

Tymczasem inwestorzy poznali rano bardzo dobre dane z japońskiego rynku pracy - stopa bezrobocia w styczniu wyniosła nieoczekiwanie 2,4 proc. wobec 2,7 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z 2,8 proc. - poinformowało biuro rządowe. To najlepszy wynik od 1993 roku.

Analitycy oczekiwali wskaźnika bez zmian, czyli 2,8 proc. - jak przed korektą.

To są bardzo mocne liczby - mówi o stopie bezrobocia Yasutoshi Nagai, główny ekonomista Daiwa Securities w Tokio. - Myślałem, że bezrobocie spadnie do około 2,7 proc., ale teraz już nie wiem, jakie jeszcze mogą być spadki tego wskaźnika - dodaje.

Niemcy ze spadkami
 

Mieszane dane podali za to Niemcy - sprzedaż detaliczna w styczniu spadła o 2,0 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 1,3 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Analitycy spodziewali się mdm wzrostu wskaźnika o 0,7 proc.

W ujęciu rdr sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,3 proc. - podali statystycy. W XII sprzedaż spadła o 1,9 proc. Teraz oczekiwano wzrostu rdr o 3,0 proc.

O 11.00 w strefie euro zostanie opublikowany wskaźnik PPI w regionie w styczniu.

W Wielkiej Brytanii rozmowy o Brexicie

W piątek premier Wielkiej Brytanii Theresa May wygłosi przemówienie na temat Brexitu, w którym ma przedstawić szczegóły brytyjskiego podejścia do dalszych rozmów o współpracy z UE. Będzie to trzecie istotne wystąpienie szefowej rządu na ten temat, po przemówieniach w Lancaster House w styczniu 2017 roku i we Florencji jesienią 2017 roku.

Referendum w Niemczech i wybory parlamentarne we Włoszech

W Niemczech zakończenie referendum wśród członków niemieckiej SPD w sprawie utworzenia koalicji rządowej z chadeckim blokiem CDU/CSU. Wyniki głosowania mają być znane w niedzielę.

Według sondaży większość socjaldemokratów opowiada się za ponownym zawarciem "wielkiej koalicji" z chadekami. Od wyborów do Bundestagu z września 2017 roku nie udało się w Niemczech stworzyć nowego rządu.

We Włoszech tymczasem ostatnie wiece przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi. Faworytem wyborów jest koalicja Forza Italia, Ligi Północnej i Braci Włoch, która według sondaży może otrzymać ok. 35 procent głosów, co jednak nie wystarczy do samodzielnego utworzenia rządu.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wyraził gotowość kandydowania na premiera Włoch z ramienia centroprawicy pod wodzą Silvio Berlusconiego. Współzałożyciel Forza Italia poinformował o swych planach w czwartek wieczorem na Twitterze.

Tajani napisał: "Dziękuję przewodniczącemu Berlusconimu za uznanie, jakie mi okazał. Dzisiaj wieczorem poinformowałem go o swej gotowości służenia Włochom".

Berlusconi od kilku miesięcy forsował kandydaturę swego bliskiego współpracownika z Forza Italia.

Tymczasem gubernator Banku Japonii Haruhiko Kuroda powiedział w piątek w japońskim parlamencie, że sprawa możliwego wyjścia banku centralnego Japonii z polityki stymulowania gospodarki może być przedyskutowana w roku podatkowym 2019.

Indeks tokijskiej giełdy Nikkei 225 spadł w piątek na zamknięciu sesji o 2,5 proc.

PAP Biznes/OP

pitformat_billboard_750x100_v1