Zamknij

Na czym polega praca Ministra Inwestycji i Rozwoju

Olga Papiernik
21.01.2018 18:34
Na czym polega praca Ministra Inwestycji i Rozwoju
fot. Andrzej Hulimka/East News

- Odpowiadam za politykę rozwojową kraju, koordynację i nadzór, by wszystko przebiegało zgodnie w czasie - powiedział w niedzielę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Jestem realizatorem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - dodał.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Minister Jerzy Kwieciński w Telewizji Republika opowiadał, na czym polegają działania jego resortu.

- Przede wszystkim odpowiadam za koordynację polityki rozwojowej kraju. A ta polityka rozwojowa jest w tej chwili realizowana poprzez strategię rządową, Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą my w skrócie nazywamy "Planem Morawieckiego". (...) Nawet w tej
nie jestem już planistą, a bardziej realizatorem planu - powiedział w programie "Polityczna Kawa" minister Kwieciński.

Zobacz także

Poinformował, że podlegają mu - kwestie związane z planowaniem strategicznym, czyli z przygotowaniem różnego rodzaju programów, również z oceną (...) polityk programów, które przygotowują inne resorty. Ja mam to wszystko zintegrować, czyli sprawić, żeby te puzzle były razem poukładane, żeby do siebie pasowały, żeby to razem skoordynować - dodał.

Minister wyjaśnił, na czym ta koordynacja miałaby polegać. - Gdy buduje się drogi i kolej, to żeby się nie rozmijały. (...) To nie są wyodrębnione projekty. Typowym przykładem jest Centralny Port Komunikacyjny i nie przypadkowo nazywamy go portem - stwierdził.

Centralny Port Komunikacyjny - jak mówił wcześniej - ma być więcej niż tylko portem lotniczym na miarę XXI w., ale jednocześnie integrowałby transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

Koordynację zapewniamy my - poinformował na antenie. Natomiast realizacja różnych przedsięwzięć jest we właściwych ministerstwach. - M.in. zapewnienie finansowania dla tych przedsięwzięć - to się dzieje przez nasze ministerstwo (Inwestycji i Rozwoju - PAP) - powiedział.

Kwieciński powiedział, że - pilnuje, aby wszystko przebiegało zgodnie z czasem, żeby te parametry rożnego rodzaju, które sobie zakładamy, żeby one były osiągane i żebyśmy tę szansę, jak również te środki, które mamy w dyspozycji, czy z Unii Europejskiej czy krajowe, żeby one nie przepadały.

- Nad funduszami unijnymi na pewno już zapanowaliśmy - zapewnił minister.

Mówiąc o inwestycjach, przyznał, że jest problem z inwestycjami - i prywatnymi, i publicznymi, ale - programy krajowe idą już bardzo dobrze -, natomiast w - samorządach kuleją. Nieprzypadkowo w nazwie resortu znalazło się słowo "inwestycje". - Mam nadzieję, że ta luka między centralnym poziomem i poziomem regionalnym w realizacji inwestycji, że ona się wyrówna - powiedział minister Kwieciński.

Zobacz także

PAP/OP