Zamknij

Na Wall Street znów mocne wahania i nerwowo

Rafał Mandes
10.02.2018 00:56
Na Wall Street znów mocne wahania i nerwowo
fot. Chris Li/Unsplash

Indeksy nowojorskiej giełdy zaczęły piątek na plusach, potem mocno traciły, by w drugiej części dnia piąć się mocno w górę. W ciągu dnia Dow Jones odrobił około 800 punktów strat, ale i tak był to najgorszy tydzień dla amerykańskiej giełdy od dwóch lat.

Od styczniowych szczytów główne indeksy straciły już po 9-10 proc.

DJI ma za sobą najgorszy tydzień od 2008 r., a S&P 500 od 2011 r. Na przestrzeni całego tygodnia stracił ponad 4,5 proc.

W czwartek Dow Jones stracił na zakończenie poprzedniej sesji ponad 4 proc. i spadł drugi raz w ciągu 4 dni o więcej niż 1.000 pkt., do poniżej 24.000 pkt. DJI i S&P 500 weszły w czwartek w obszar technicznej korekty, tracąc od styczniowych szczytów ponad 10 proc.

Indeks S&P 500 przełamał w ostatnich dniach dwa techniczne poziomy wsparcia przy 50- i 100-sesyjnej średniej kroczącej. Kolejną istotną technicznie barierą jest 200-sesyjna średnia, która obecnie znajduje się przy 2.538 pkt. (-12 proc. od styczniowego szczytu).

Analitycy uważają, że do ostatniej fali wyprzedaży przyczyniły się rosnące rentowności na rynku długu, co wzbudziło obawy o wzrost kosztów finansowania dla spółek, wobec spekulacji o możliwym wzroście inflacji i przyspieszeniu tempa zacieśniania polityki monetarnej przez Fed lub inne banki centralne.

Pretekstem do rozpoczęcia wyprzedaży okazał się tydzień temu mocniejszy od oczekiwań raport z rynku pracy USA. Na początku tego tygodnia do wzrostu zmienności przyczyniło się rozwiązanie pozycji przez fundusze ETN/ETP, które grały od dłuższego czasu na utrzymywanie się zmienności na niskim poziomie.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w piątek ustawę budżetową, która pozwala na finansowanie rządu federalnego do 23 marca oraz zwiększa limitów zadłużenia na najbliższe 2 lata.

Ponadpartyjne porozumienie w Senacie osiągnięte w środę zakłada wyasygnowanie dodatkowo ponad 500 mld USD w ciągu następnych dwóch lat. Przewiduje m.in. zwiększenie wydatków na obronę o ok. 80 mld USD rocznie przez dwa lata, z obecnych 549 mld USD do 629 mld USD rocznie. W sumie ustawa zakłada wyasygnowanie dodatkowo ponad 500 mld USD w ciągu następnych dwóch lat.

PAP/RM