Zamknij

Na L4 przez wypalenie zawodowe? Zdania są podzielone

03.01.2022 14:53
L4 a wypalenie zawodowe
fot. Michal Wozniak/East News

Światowa Organizacja Zdrowia wpisała wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11 (International Classification of Diseas). Czy to oznacza, że na L4 można będzie pójść z tego właśnie powodu? Eksperci rozwiewają wątpliwości.

Wypalenie zawodowe od 1 stycznia 2022 figuruje na liście chorób i problemów zdrowotnych publikowanej przez WHO (ICD-11). Czy to oznacza, że z tego właśnie powodu lekarz może wystawić zwolnienie chorobowe?

Powstaje chaos, bo zapewne sporo pracowników ma oczekiwania, że będzie można wziąć L4 na wypalenie zawodowe. W Polsce od tego roku nie będzie jeszcze obowiązywało ICD-11. A dopiero w nim zostało umieszczone wypalenie zawodowe, ale – co istotne – nie jako choroba czy uraz, tylko pewien stan, który może powodować konieczność kontaktu ze służbą zdrowia – komentuje dla MondayNews.pl radca prawny Łukasz Kuczkowski z Kancelarii Raczkowski.

Wypalenie zawodowe podstawą do L4?

Zdaniem ekspertów wpisanie wypalenia zawodowego na listę chorób i problemów ze zdrowiem tworzonej przez WHO  nie jest jednoznaczne z możliwością wypisania zwolnienia chorobowego właśnie z powodu wypalenia zawodowego. Tym bardziej że mowa nie o chorobie, a syndromie mogącym wpłynąć na zdrowie pracownika. Jak podaje MondayNews.pl, WHO stawia na równi wypalenie zawodowe, bezrobocie czy warunki zatrudnienia, jako czynniki mające wpływ na zdrowie pracownika.

– W ICD-11 na równi z wypaleniem zawodowym jest traktowany np. stres związany ze zmianą pracy. Uznając więc wypalenie zawodowe za chorobę, musielibyśmy iść dalej i powiedzieć, że jeżeli pracownik obawia się, że straci pracę, to też może z tego powodu dostać L4. Do tego jest wiele innych takich stanów – dodaje mec. Kuczkowski.

Z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland dla platformy ePsycholodzy.pl wynika, że 47,7 proc. pracujących Polaków deklaruje, że byłoby gotowych iść na L4 z powodu wypalenia zawodowego, gdyby miało taką możliwość.

 

Zdaniem eksperta, ICD-11 może wejść w życie najwcześniej w 2024 roku. Natomiast uznanie wypalenia zawodowego za chorobę wymagałoby zmiany prawa. Pod znakiem zapytania pozostanie zatem postępowanie lekarzy proszonych przez pacjentów o L4 z powodu wypalenia zawodowego. Zdania na ten temat są podzielone.

– Niewprowadzenie wypalenia zawodowego do katalogu chorób nie oznacza, że nie będzie można uzyskać zwolnienia lekarskiego na inne schorzenia związane z pracą. Dotychczas w wielu przypadkach wskazywano choroby psychiczne jako konsekwencje przemęczenia, narastającego stresu i innych trudności w sferze zawodowej. Z perspektywy przedsiębiorcy zdrowie pracownika jest elementem kapitału ludzkiego organizacji. Zatem powinno być przedmiotem szczególnej troski oraz podlegać działaniom prewencyjnym – przekonuje dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego i ekspert Pracodawców RP.

RadioZET.pl/MondayNews.pl