Zamknij

Na Bałtyku powstaną morskie farmy wiatrowe

Olga Papiernik
22.03.2018 12:41
morska farma wiatrowa
fot. East NEws

PKN Orlen ogłosił postępowanie przetargowe na zakup wstępnej koncepcji technicznej, która określi możliwości przygotowania i realizacji projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Maksymalna moc inwestycji może wynieść 1200 MW - poinformowała w czwartek spółka.

Zobacz także

Jak zapowiedział PKN Orlen, po otrzymaniu ofert, przeprowadzeniu dialogu technicznego i wyborze oferenta, podpisana zostanie umowa na opracowanie wstępnej koncepcji Zespołu Morskich Farm Wiatrowych. "W ramach posiadanej koncesji maksymalna moc inwestycji może wynieść 1200 MW" - zaznaczył płocki koncern.

- Zainicjowanie projektu w zakresie farm wiatrowych jest zgodne zarówno z naszymi założeniami strategicznymi, jak też planami rozwoju polskiej gospodarki w kierunku rozwiązań niskoemisyjnych. Liczymy na duże zainteresowanie w ramach postępowania przetargowego ze strony rodzimych kontrahentów - powiedział dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen Marcin Wasilewski.

PKN Orlen podał, że koncepcja techniczna, która określi możliwości przygotowania i realizacji projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku, "będzie obejmowała szeroki zakres prac, w tym budowę infrastruktury technicznej, pomiarowo-badawczej i serwisowej związanej z etapem przygotowawczym, realizacyjnym i eksploatacyjnym". 

PAP/Michał Budkiewicz/OP