Zamknij

NVIDIA kupiła Arm. 40 mld dolarów za kontrolę nad rynkiem smartfonów

14.09.2020 15:22
układ scalony
fot. Shutterstock

NVIDIA kupiła Arm, projektanta procesorów do smartfonów i urządzeń mobilnych. Dzięki transakcji opiewającej na 40 mld dolarów przedsiębiorstwo przejęło kontrolę nad kierunkiem rozwoju rozwiązań sprzętu mobilnego, serwerowego oraz części komputerów osobistych.

NVIDIA, znany producent układów graficznych i akceleratorów obliczeń zmiennoprzecinkowych do stacji roboczych, kupiła do SoftBanku Arm za 40 mld dolarów. Projektant procesorów używanych w smartfonach został kupiony przez Japończyków w 2016 roku za 32 mld USD.

Układy zaprojektowane przez Arm znajdują się w praktycznie każdym smartfonie i tablecie, niezależnie od faktycznego producenta zarówno sprzętu, jak i układów scalonych. Arm zajmuje się bowiem projektowaniem i sprzedawaniem licencji na rozwiązania, które stanowią podstawę układów Qualcomma, MediaTeka, a także Huaweia czy Apple.

NVIDIA kupiła Arm. 40 mld dolarów za kształtowanie przyszłości smartfonów

Nieważne, jakiego smartfona używasz: jego mózgiem jest układ, który w całości lub znacznej części został zaprojektowany przez Arm. Twórcy procesorów licencjonują opracowania brytyjskiej spółki, dodając własne modyfikacje mające zapewnić im przewagę konkurencyjną.

W takim modelu pracuje także Apple, którego telefony i tablety napędzane są przez układy rodziny A: zaprojektowane przez koncern z Cuppertino na podstawie rozwiązań opracowanych przez Arm. Procesory te mają także, zgodnie z trendami widocznymi na rynku, trafić do komputerów osobistych, w których do tej pory stosowano układy architektury x86 produkowane przez Intela lub AMD.

Zobacz także

MacBooka z Arm zapowiedziało już Apple, analogiczną konstrukcję ma już w ofercie Samsung oraz Microsoft. Układy cechujące się znacznie lepszym stosunkiem wydajności do poboru energii coraz śmielej stosowane są także w serwerach. Kupując Arm NVIDIA zapewniła więc sobie wpływ na rozwój najważniejszych branż elektronicznych.

Nowy właściciel spółki zadeklarował, że zamierza kontynuować politykę licencjonowania projektów układów Arm i zapewnił, że zamierza zachować neutralność w stosunku do klientów. W ofercie znajdzie się także część rozwiązań opracowanych przez NVIDIĘ.

Zagłosuj

Czy przejęcie Arm przez NVIDIĘ zmieni sytuacje na rynku smartfonów?

Liczba głosów:

Spółka dodała ponadto, że zamierza rozszerzyć prace badawcze i rozwojowe o rozwiązania dla sztucznej inteligencji. Zapowiedziano między innymi stworzenie superkomputera AI.

Transakcja analizowana jest obecnie przez regulatorów rynku. Jeśli nie pojawią się przeciwwskazania, zostanie dokończona w ciągu 18 miesięcy.

RadioZET.pl/NVIDIA